21 stycznia otwarcie nowego szpitala. Będzie to filia Wojskowego Instytutu Medycznego

Autor: oprac. KM • Źródło: WIM, toiowo.eu, Rynek Zdrowia04 stycznia 2022 19:50

Filia Wojskowego Instytutu Medycznego rozpocznie działalność już 21 stycznia. Nowy szpital wyposażony jest w 90 łóżek, z czego 30 proc. to łóżka intensywnego nadzoru. Powstał w Legionowie.

Szpital w Legionowie - Wojskowy Instytut Medyczny, fot. wim.mil.pl
  • 21 stycznia zostanie otwarty szpital w Legionowie - filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • WIM przejmie Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską w Legionowie
  • Nowy szpital pomieści jednocześnie 90 chorych. Świadczenia w jednostce będą udzielane w zakresie kardiologii, chirurgii, ginekologii, okulistyki i intensywnej terapii

Spośród 90 dostępnych dla pacjentów łóżek aż 30 proc. będą stanowiły łóżka intensywnego nadzoru. Generał brygady prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM w komunikacie na stronie jednostki zapowiada, że szpital w Legionowie będzie "nowocześnie zorganizowanym i wyposażonym podmiotem leczniczym".

Celem budowanie interakcji między pacjentem a wybranym podmiotem leczniczym

"Nowa oferta, zarówno rodzaj, jak i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, podobnie jak poprawa ich dostępności stanowią o jakościowej zmianie, jaka dokona się na lokalnym rynku usług medycznych wraz z pojawieniem się nowego operatora – Wojskowego Instytut Medycznego" - podkreśla prof. Gielerak.

Jak zaznacza generał, świadczenie usług medycznych nie jest jedynym celem szpitala. "Zależy nam na zbudowaniu bezpośredniej interakcji pomiędzy potrzebującym pomocy pacjentem a wybranym przez niego podmiotem leczniczym. Poznane potrzeby i oczekiwania pozwolą dzięki temu tak dziś, jak i w przyszłości trafnie reagować na potrzeby zdrowotne chorych" - podkreśla.

W ramach nowego szpitala będzie powołany m.in. ośrodek interwencyjnego
leczenia ostrych zespołów wieńcowych. Jego działalność ma "wprost przyczynić się do wydłużenia oraz poprawy jakości życia mieszkańców".

Szpital ma wpisać się w popandemiczną przebudowę polskiego rynku zdrowia

Zarząd spodziewa się również, że "otwarcie nowej placówki wpisze się
w popandemiczną przebudowę rynku zdrowia w Polsce".

"Oferta i warunki pracy, jakie czekają na personel medyczny największego i najnowocześniejszego podmiotu leczniczego w rejonie Legionowa i okolic tworzą realia, które z pewnością ożywczo wpłyną na miejscowy rynek pracy, podnosząc jego atrakcyjność i konkurencyjność, a w dalszej kolejności jakość i dostępność usług medycznych oraz bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów" - podkreśla prof. Gielerak.

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska rozwija się

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Legionowie rozwinęła działalność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji. Jak zaznacza generał, placówka "od lat stanowi wsparcie medyczne dla mieszkańców Legionowa".

W ocenie Gieleraka "uzupełnienie oferty świadczeń opieki zdrowotnej o leczenie będzie naturalnym etapem rozwoju lecznictwa wojskowego na
tym terenie", a "powstanie szpitala w nowej lokalizacji i infrastrukturze stworzy niepowtarzalne warunki do rozwinięcia dotychczasowej oferty medycznej, podnosząc jej jakość oraz konkurencyjność na lokalnym rynku usług".

Koncentracja działalności w ramach jednego podmiotu pozwoli pacjentom dalej korzystać z pomocy medycznej i uzyskać bezpośredni dostęp do "najnowocześniejszych metod diagnostyczno-leczniczych oferowanych wyłącznie w placówkach medycznych o statusie szpitala klinicznego".

Nowoczesna placówka i najwyższe standardy

Generał Gielerak podkreśla, że "placówka została zaprojektowana na podstawie najnowszych standardów wyposażenia i organizacji opieki obowiązujących na europejskim rynku zdrowia, co znalazło potwierdzenie m.in. w liczbie łóżek planowych oraz miejsc intensywnej opieki medycznej".

Dodaje, że "model prowadzenia zintegrowanej opieki medycznej w ramach podmiotów leczniczych mających różny poziom referencyjności" będzie nowością na krajowym rynku usług medycznych.

Mieszkańcy Legionowa dzięki temu dostaną możliwość korzystania z "usług medycznych w dziedzinach najważniejszych z punktu widzenia lokalnych potrzeb zdrowotnych z jednoczesną możliwością poszerzenia zakresu interwencji do najwyższego poziomu referencyjnego, co będzie osiągalne w miarę potrzeb w głównej siedzibie WIM, tj. szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie".

Zobacz też: Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"

W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?

Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum