15 grudnia w Sopocie ruszy pierwszy w regionie szpital tymczasowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2020 18:37

Na ukończeniu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie. Planowana na 200 łóżek placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia. Drugi szpital tymczasowy na potrzeby regionu powstaje w Gdańsku. Jeśli zajdzie taka konieczność, ruszy w styczniu.

15 grudnia w Sopocie ruszy pierwszy w regionie szpital tymczasowy
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W Pomorskiem trwa organizacja dwóch szpitali tymczasowych. Pierwszy z nich powstaje w Sopocie w budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) i podlegać będzie Szpitalowi MSWiA w Gdańsku. Drugi organizowany jest w Gdańsku w halach wystawienniczych AmberExpo, zarządzanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Po uruchomieniu ma być zarządzana przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy.

Bardziej zaawansowane są prace przy sopockiej placówce, która przygotowywana jest tak, by maksymalnie pomieściła 200 pacjentów. Z kolei gdański tymczasowy, który - w razie potrzeby - ma zostać uruchomiony jako drugi w kolejności, przygotowywany jest na przyjęcie maksymalnie 422 chorych.

Tworzenie obu placówek koordynuje pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych dr Piotr Kobzdej.

W czwartek (3 grudnia) poinformował on, że placówka w Sopocie jest praktycznie niemal gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów w terminie wyznaczonym przez wojewodę, czyli 15 grudnia.

Kobzdej wyjaśnił, że zgodnie z harmonogramem 30 listopada w sopockim obiekcie zakończyły się prace budowlane i adaptacyjne. W ostatnich dniach placówka została zaopatrzona w zbiornik z tlenem, przeprowadzono testy szczelności instalacji tlenowej i testy obciążenia energetycznego.

- Trwa jeszcze biały montaż, który wiąże się między innymi z ustawieniem sprzętu - poinformował Kobzdej, dodając, że w ustawianiu łóżek zwykłych i respiratorowych pomagają Wojska Obrony Terytorialnej.

- Cały czas trwa rekrutacja i weryfikacja personelu - wyjaśnił Kobzdej. - Mamy bardzo dużo zgłoszeń od ratowników medycznych i ratowników kwalifikowanych pierwszej pomocy. Zgłaszają się również lekarze i pielęgniarki, ale cały czas mamy tutaj niedosyt - poinformował.

Dodał, że jak dotąd do pracy w sopockiej placówce zgłosiło się około 150 osób. Podkreślił, że część z nich zadeklarowała chęć stałej pracy w szpitalu tymczasowym, część chce pracować w ramach sporadycznych dyżurów. Wyjaśnił, że w pierwszym etapie szpital tymczasowy w Sopocie ma być gotowy na przyjęcie 54 chorych. Dodał, że ze wstępnych analiz wynika, że personel, który zgłosił się do pracy, byłby w stanie - przy systemie zmianowym - zapewnić opiekę takiej liczbie pacjentów.

- Teraz pracujemy nad koordynacją przyjęć pacjentów czyli nad tym, na jakiej podstawie będą kwalifikowani do szpitala tymczasowego - podkreślił Kobzdej.

Poinformował też PAP, że również w przypadku gdańskiego szpitala tymczasowego trwają prace organizacyjne. Wyjaśnił, że przy hali AmberExpo stanął już zbiornik z tlenem. - Trwa układanie instalacji wewnątrz hali. Zbudowano tam już specjalne korytka na instalację tlenowe. Kładziona jest instalacja elektryczna. Przygotowywane są zamówienia sprzętu na potrzeby tej placówki - powiedział Kobzdej.

Wyjaśnił, że prowadzona jest rekrutacja personelu, a wszystkie prace organizacyjne są na takim etapie, że placówka mogłaby - zgodnie z harmonogramem - ruszyć w styczniu przyszłego roku.

Kobzdej podkreślił, że wszystkie decyzje związane z uruchomieniem i działaniem sopockiej i gdańskiej placówki są uzgadniane z NFZ i innymi podmiotami, które finansują lub w inny sposób biorą udział w organizacji tymczasowych szpitali.

W organizację dwóch szpitali tymczasowych w Pomorskiem zaangażowane są służby wojewody, marszałka województwa, prezydentów Gdańska i Sopotu, pomorskiego oddziału NFZ, przedstawiciele Grupy Lotos i Międzynarodowych Targów Gdańskich, dyrekcje Szpitala MSWiA w Gdańsku i spółki Copernicus Podmiot Leczniczy, a także policji, straży pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Anna Kisicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum