Szpitale powiatowe: trafią tu opieka długoterminowa i geriatria? Jest analiza ministerstwa
Ministerstwo Zdrowia udostępniło dokument "Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce". Jakie wnioski zostały wyciągnięte?

- Resort zdrowia udostępnił dokument "Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce"
- Według danych potencjał do przekształceń pozwoli na zaspokojenie większości obecnych potrzeb w tym zakresie
- - Przekształcenia istniejących już zasobów powinny odbywać się głównie w kierunku różnych obszarów opieki długoterminowej, uwzględniającej także zadania opieki geriatrycznej - czytamy w analizie
Tworzenie w szpitalach powiatowych nowych ośrodków
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pojawił się dokument "Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce".
Resort przygotował go zgodnie z założeniami i działaniami Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Celem przeglądu było przeprowadzenie szczegółowej analizy możliwości przekształcenia części potencjału szpitali powiatowych w ośrodki opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne.
Jak czytamy w dokumencie, jest to część szerszego procesu reform zaplanowanych. Ma to się w przyszłości przełożyć na wzmocnienie opieki nad osobami starszymi.
Przeprowadzone analizy oparto na danych za 2019 rok ("analiza danych z lat 2020-21 wskazywała wyniki obarczone istotnymi anomaliami").
Nasze społeczeństwo należy do starzejących się najszybciej
W naszym kraju potrzeby z zakresu opieki długoterminowej zabezpieczane są w ramach systemu ochrony zdrowia (chodzi o świadczenia medyczne) oraz pomocy społecznej (czyli świadczenia socjalne). Istnieje ponadto sektor opieki nieformalnej, która jest sprawowana przez najbliższą rodzinę.
Zapotrzebowanie na świadczenia medyczne i opiekuńcze osób starszych w Polsce są związane przede wszystkim ze zmianami demograficznymi oraz wzorcami profilaktycznymi i kulturowymi. Nasze społeczeństwo należy do starzejących się najszybciej w całej Unii Europejskiej.
W 2019 roku w naszym kraju funkcjonowało łącznie 1 999 ośrodków opieki długoterminowej (w tym 466 świadczących opiekę stacjonarną oraz 1 614 opiekę domową; część świadczeniodawców udzielało świadczeń w obu trybach).
Z kolei, jeśli chodzi o oddziały geriatryczne, najwięcej znajdowało się ich w dwóch najbardziej zaludnionych województwach (śląskim i mazowieckim), a najmniej w pomorskim, lubuskim, podlaskim i zachodniopomorskim. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim nie było oddziału geriatrii w żadnym szpitalu.
Ponadto opieką długoterminową i geriatryczną w systemie ochrony zdrowia w Polsce objęte są głównie osoby w wieku 60 lat i więcej, które stanowią około 90 proc. pacjentów.
Starzenie się kadry pielęgniarek
W dokumencie dokładnie przeanalizowano liczbę dostępnych łóżek dla pacjentów czy potencjał kadrowy. Jakie wnioski się pojawiły?
- Proces starzenia się ludności wskazuje, że konieczne jest zwiększanie liczby
miejsc w placówkach opieki długoterminowej w formie stacjonarnej. - Populacja starzeje się w dynamiczny sposób, a największe wzrosty mają być odnotowywane w miastach oraz powiatach oddalonych od ośrodków miejskich. Dlatego też na tych obszarach popyt na tego typu świadczenia będzie rósł najbardziej. Konieczne będą więc działania w zakresie zabezpieczenia opieki w tych miejscach.
- Niezbędne jest także podjęcie działań dostosowawczych w zakresie właściwego wykorzystania istniejącego potencjału oddziałów geriatrycznych.
- Niestety, również kadra jest czynnikiem wpływającym na podaż świadczeń, co ponownie może świadczyć o nierównościach w tym zakresie.
- Zauważalne jest także starzenie się kadry pielęgniarek i potencjalny spadek jej liczby w przyszłości.
Wykorzystanie potencjału szpitali powiatowych
Głównym zadaniem przeprowadzonej analizy było zorientowanie się w temacie tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej i oddziałów geriatrycznych.
Analizując możliwości przekształcenia przyjrzano się dwóm aspektom:
- nieoptymalnemu wykorzystaniu potencjału w szpitalach oraz
- potencjalnie nieefektywnie wykorzystanemu potencjałowi.
- Na tej podstawie określono maksymalny poziom możliwych przekształceń łóżek w szpitalach powiatowych w miejsca opieki długoterminowej lub geriatrycznej na 16 712 łóżek (26,93 proc. wszystkich łóżek w szpitalach powiatowych). Praktycznie wszystkie zidentyfikowano w ramach niewykorzystanego potencjału (89 proc.) - czytamy.
Według danych, potencjał do przekształceń pozwoli na zaspokojenie większości obecnych potrzeb. Pozostała część potrzeb powinna zostać zabezpieczona poprzez inne formy.
- Przekształcenia istniejących już zasobów powinny odbywać się głównie w kierunku różnych obszarów opieki długoterminowej, uwzględniającej także zadania opieki geriatrycznej - czytamy w analizie, z którą - w całości - można zapoznać się poniżej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
ZOBACZ KOMENTARZE (0)