Prof. Tobis: nie może być tak, że zdrowie zależy od portfela, kodu pocztowego albo PESEL-u

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia05 maja 2022 13:00

Problemów zdrowotnych nie można tłumaczyć wiekiem. Nie można też przyzwalać na to, by zdrowie i dostęp do opieki medycznej zależały od wieku, stanu portfela i miejsca zamieszkania. To wnioski z ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Prof. Tobis: nie może być tak, że zdrowie zależy od portfela, kodu pocztowego albo PESEL-u
Problemów zdrowotnych nie można tłumaczyć wiekiem. Fot. Shutterstock
  • Pacjenci-seniorzy mają takie same prawa, jak pacjenci w innych przedziałach wiekowych - mówiła geriatra prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis
  • Ból nie zależy od wieku pacjenta, a od dolegliwości - dodała
  • Seniorzy są traktowani emocjonalnie, a więc podmiotowo - przyznała Alicja Kaczorowska, stały doradca Komisji Polityki Senioralnej
  • W ocenie Alicji Kaczorowskiej konieczne jest wyjście do seniorów z przystępnym przedstawieniem rozwiązań cyfryzacyjnych

Prawa seniorów równe prawom innych obywateli

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Polityki Senioralnej przypomniała, jak ważni są seniorzy i zwróciła uwagę na wagę dziennej opieki.

- Podkreślamy, że pacjenci starsi mają takie same prawa jak wszyscy inni. To jest niezwykle ważne - mówiła. - Jako geriatra chcę zwrócić uwagę, że często trafiają do nas pacjenci od rozmaitych profesjonalistów w systemie ochrony zdrowia, słyszą, że poszczególne objawy, które zgłaszają, wynikają z wieku - zaznaczyła.

Wskazała też, jak ważna jest w związku z tym edukacja "wszystkich, którzy pełnią jakąkolwiek rolę w tym systemie" i podkreśliła potrzebę zrozumienia tego, co się dzieje w procesie starzenia i odróżnienia tego, co wynika z procesów starzenia, od procesów chorobowych.

Ból nie zależy od wieku, a od stanu zdrowia

- Jeśli kogoś boli, to nie boli dlatego, że ma 80 lat, tylko ponieważ coś się dzieje. To, że przypominamy czy uświadamiamy wszystkim, że te prawa osób starszych są takie same i [ich problemów] nie wolno tłumaczyć wiekiem, jest tu niezwykle ważne - wskazała prof. Wieczorowska-Tobis.

Gość Komisji zwróciła uwagę na to, że bardzo dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia geriatrii i starszych pacjentów oraz opieki zdrowotnej w ogóle, są dzienne domy opieki medycznej. - To jest rozwiązanie, które ministerstwo wdraża w ramach deinstytucjonalizacji, to jest rozwiązanie, o którym za mało mówimy - jest to rozwiązanie dedykowane pacjentom z ryzykiem niesprawności, które ma pomóc im utrzymać ich sprawnymi - skomentowała.

Zdrowie nie może zależeć od majątku i PESEL-u

Do słów prof. Tobis odniosła się Alicja Kaczorowska, stały doradca Komisji Polityki Senioralnej.

- Nie może być tak, żeby zdrowie, jakość życia i kondycja zależała od portfela, od kodu pocztowego czy też od PESEL-u: rzeczywiście, każdy pacjent powinien zostać tak zaopiekowany, jak wymaga jego stan zdrowia, jego potrzeby, [ważne jest] zapewnienie jakości życia - oceniła Kaczorowska.

Poruszyła również kwestię "emocjonalnego podejścia do seniorów". - Do nich nie można podchodzić przedmiotowo: jeżeli się podchodzi emocjonalnie, to jest to zbliżone do podejścia podmiotowego - przyznała.

Poinformowała również o dokonywanej ocenie stanu umiejętności korzystania z "osiągnięć cyfryzacyjnych" wśród pacjentów w starszym wieku w prowadzonym przez siebie hospicjum domowym.

- Ani rodziny tych pacjentów - w niewielkim stopniu rodziny. pacjenci prawie w ogóle - oceniła. Dodała, że trzeba to zrozumieć, bo rodziny też często są w kiepskiej kondycji zdrowotnej.

Zaznaczyła, że "należałoby przyjrzeć się bardziej, jak jeszcze można byłoby pomóc". - Wiem, że są szkolenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, że robi się bardzo dużo, ale to wciąż jest za mało, dlatego, że ci ludzie - nawet nie niektórzy - nie wiedzą o tym, że jest [Internetowe] Konto Pacjenta, a to byłoby bardzo korzystne nie tylko dla nich, ale także dla lekarzy, którzy ich prowadzą. Oszczędziłoby czas wysyłania SMS-ów z kodami recept - zauważyła, zwracając uwagę na ważny cel poszukiwania metod przybliżania cyfryzacji rodzinom pacjentów w wieku podeszłym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum