Nowa technologia w operacjach małoinwazyjnych. Laser zamiast skalpela

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia08 marca 2022 18:00

Nową technologię w operacjach małoinwazyjnych wprowadzili specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zamiast skalpela wykorzystują laser.

Nowa technologia w operacjach małoinwazyjnych. Laser zamiast skalpela
Nowa technologia w operacjach małoinwazyjnych. Fot. mat. prasowe
  • W Świętokrzyskim Centrum Onkologii wdrożono nową technologię w operacjach małoinwazyjnych. Chodzi o laserową enukleację gruczolaka prostaty
  • W tym zabiegu wykorzystuje się laser holmowy, który umożliwia praktycznie bezkrwawą operację bez cięcia powłok brzusznych
  • W kieleckiej placówce udało się takie zabiegi przeprowadzić pod koniec lutego br. Nowoczesną metodę wykorzystano w przypadku trzech pacjentów

Nowa technologia w operacjach małoinwazyjnych w placówce w Kielcach

Specjaliści z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wdrożyli właśnie nową technologię, którą wykorzystują w operacjach małoinwazyjnych.

Chodzi o laserową enukleację gruczolaka prostaty (HoLEP). Dzięki  zabiegowi, w którym wykorzystuje się laser holmowy, pacjent może szybciej wrócić do zdrowia. Umożliwia ona bowiem praktycznie bezkrwawą operację bez cięcia powłok brzusznych.

W placówce udało się już tego typu zabiegi przeprowadzić pod koniec lutego br. Nowoczesną metodę wykorzystano w przypadku trzech pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. 

- Cały zabieg operacyjny odbywa się przez cewkę moczową. Za pomocą lasera holmowego jesteśmy w stanie usunąć cały gruczolak prostaty, tak jak w klasycznej operacji. Wyłuszczony w ten sposób gruczolak zostaje przemieszczony do pęcherza moczowego, gdzie jest poddawany morceleracji, czyli rozkawałkowaniu, żeby można było wszystkie jego elementy usunąć z pęcherza moczowego - objaśnia dr n. med. Jarosław Jaskulski, specjalista urologii, kierownik Kliniki Urologii ŚCO.

Mniejsze ryzyko krwawienia po zabiegu

Jak informuje kielecka placówka, technika HoLEP pozwala na bardziej radykalne usunięcie gruczolaka prostaty niż dotychczas powszechnie stosowana metoda TURP (przezcewkowa elektroresekcja mono lub bipolarnym prądem elektrycznym).

Zmniejsza ona także ryzyko krwawienia po zabiegu. Ponadto umożliwia zakwalifikowanie do operacji pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń krzepliwości. Zabieg z wykorzystaniem lasera holmowego trwa jednak trochę dłużej (do dwóch godzin) niż stosowane wcześniej metody operacyjne, ponieważ lekarze operujący poruszają się w dość ograniczonej przestrzeni pomiędzy gruczolakiem a torebką gruczołu krokowego.

Warto również wspomnieć, że technika HoLEP umożliwia pobranie całej objętości gruczolaka do oceny histopatologicznej.

Po operacji pacjent szybko wraca do zdrowia

Co istotne, dzięki tej nowoczesnej metodzie pacjent po operacji bardzo szybko dochodzi do siebie. Jak wyjaśnia dr Jaskulski, większość po pierwszej dobie pooperacyjnej ma usuwany cewnik i może  wyjść do domu. 

U niewielkiej części (od 0,5 do 2 proc.) może natomiast wystąpić niezbyt nasilone nietrzymanie moczu (podobnie jak po operacji metodą otwartą lub endoskopową). Ustępuje ono jednak samoczynnie  bez konieczności wdrażania rehabilitacji. 

Laser holmowy to urządzenie uniwersalne

Wspomniana technika jest wykorzystywana na świecie od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce trudnością w jej wdrożeniu była znikoma dostępność laserów wysokiej mocy i brak refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Świętokrzyskie Centrum Onkologii mogło zakupić laser holmowy dzięki wsparciu finansowym ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Urządzenie kosztowało prawie 390 tys. złotych, z czego wspomniane dofinansowanie wyniosło nieco ponad 331 tys. zł. Reszta środków pochodziła z wkładu własnego kieleckiej placówki medycznej. 

Laser holmowy to urządzenie uniwersalne, które można zastosować w wielu obszarach, np. do kruszenia kamieni w każdym odcinku dróg moczowych. Zabiegi przeprowadzane przy jego użyciu (w tym również wspomnianą metodą HoLEP) są wykonywane w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym w Kielcach w ramach procedur refundowanych przez NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum