80 mln złotych na Korpus Wsparcia Seniorów. Program skierowany jest do osób 65+

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 kwietnia 2022 08:09

Jak wyjaśniła minister rodziny Marlena Maląg, w tym roku na Korpus Wsparcia Seniorów przeznaczono już 80 mln złotych.

80 mln złotych na Korpus Wsparcia Seniorów. Program skierowany jest do osób 65+
Program Korpus Wsparcia Seniorów funkcjonuje od 2020 roku. Fot. Shutterstock
  • Pod numerem (22) 505-11-11 osoby starsze mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc m.in. w zrobieniu zakupów, dostarczaniu ciepłych posiłków czy umawianiu wizyt lekarskich
  • Korpus Wsparcia Seniorów jest skierowany do osób 65+, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem np. ze względu na swój stan zdrowia
  • W ramach wspomnianego programu realizowane są dwa moduły: zapewnienie wsparcia społecznego przez wolontariuszy oraz poprawienie bezpieczeństwa przez tzw. opiekę na odległość

Korpus Wsparcia Seniorów cały czas funkcjonuje

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat. O wsparcie mogą zwrócić się seniorzy, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

- To już trzecia odsłona tego programu, który uruchomiliśmy w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Szybko okazało się, że to ważna i potrzebna forma pomocy osobom starszym. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rządu, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i samorządów, wielu seniorów otrzymało niezbędne wsparcie - podkreśliła minister Maląg.

Dwa moduły działań dla seniorów

W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów realizowane są dwa moduły działań. Pierwszy z nich polega na zapewnieniu wsparcia społecznego przez wolontariuszy, którzy m.in. pomagają w zakupach, w wizytach u lekarza i w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych.

Pomoc obejmuje również dostarczenie ciepłych posiłków, produktów żywnościowych oraz paczek z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby. W ramach tego modułu seniorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne.

Moduł drugi ma poprawić bezpieczeństwo oraz samodzielne funkcjonowanie osób starszych w miejscu zamieszkania przez tzw. opiekę na odległość. Zapewniają ją "opaski bezpieczeństwa". Są one wyposażone w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Program został uruchomiony w październiku 2020 r. Jak przekazał resort rodziny, w pierwszej edycji uczestniczyło w nim 2019 gmin ze wszystkich województw.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum