1 lipca w Szpitalu Wojewódzkim rusza oddział geriatryczny. To pierwszy taki oddział w tym mieście

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP17 czerwca 2022 07:07

Od 1 lipca w Szpitalu Wojewódzkim w Lublinie zacznie działa pierwszy w tym mieście oddział geriatryczny. Jednostka będzie działała w Szpitalu Wojewódzkim im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

1 lipca w Szpitalu Wojewódzkim rusza oddział geriatryczny. To pierwszy taki oddział w tym mieście
Polskie społeczeństwo się starzeje Fot. Leszek Szymański/PAP
  • Od 1 lipca w Szpitalu Wojewódzkim im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie rusza 20-łóżkowy oddział geriatryczny, pierwszy w tym mieście
  • Od czerwca w szpitalu działa również nowy, 15-łóżkowy oddział medycyny paliatywnej
  • Powstanie obu oddziałów umożliwi poprawę opieki nad osobami starszymi i niedołężnymi oraz szkolenie nowej kadry medycznej w dziedzinie geriatrii i medycyny paliatywnej

Dwa nowe oddziały. "Poprawa opieki nad pacjentami i możliwość szkolenia kadry"

Od 1 lipca w Szpitalu Wojewódzkim im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie zacznie działać oddział geriatryczny z 20. miejscami dla osób starszych i wymagających opieki. Będzie pierwszą tego typu placówką w mieście.

- Leczenie geriatryczne pozwala przywrócić w miarę możliwości dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny chorego. Staramy się poprawić stan zdrowia pacjenta, a jeśli jest to trudne ze względu na przewlekłość schorzenia, dążymy do zmniejszenia dyskomfortów ograniczających codzienne funkcjonowanie - wyjaśnia lek. med. Magdalena Naja-Wiśniewska, konsultant wojewódzka w dziedzinie geriatrii, która kieruje oddziałem geriatrii w szpitalu.

Od czerwca w szpitalu działa również nowy, 15-łóżkowy oddział medycyny paliatywnej. Przeznaczony jest dla chorych zmagających się z problemami związanymi z nieuleczalną chorobą i jej leczeniem. Lekarze sprawują opiekę nad pacjentami w terminalnym okresie choroby. Działania tej dziedziny skupiają się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby, a w szczególności na leczeniu bólu.

Powstanie obu oddziałów ma pozwolić na polepszenie opieki nad osobami starszymi i niedołężnymi oraz umożliwić szkolenie nowej kadry medycznej w dziedzinie geriatrii i medycyny paliatywnej.

"Społeczeństwo się starzeje. Trzeba mieć to na uwadze"

- Jako największy szpital w regionie staramy się dostrzegać i skutecznie reagować na problemy zdrowotne mieszkańców. Z jednej strony inwestujemy w najwyższej jakości sprzęt medyczny, jak choćby zakupiony ostatnio robot chirurgiczny da Vinci. Cały czas mamy także na uwadze postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa i wynikającą stąd potrzebę zapewnienia pacjentom należytej opieki - podkreśla Tadeusz Duszyński, zastępca dyrektora szpitala im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

W kwietniu br. szpital im. kard. Stefana Wyszyńskiego został połączony z innym szpitalem marszałkowskim w Lublinie - szpitalem im. Jana Bożego. Ma to zahamować zadłużanie się placówek, poprawić jakość świadczeń i zwiększyć dostępność dla pacjentów. Połączone placówki dysponują ok. 40 oddziałami szpitalnymi z ponad 1 tys. łóżek. Na koniec marca br. personel obu placówek liczył ok. 2,5 tys. osób.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum