Zadłużenie szpitali nieznacznie spadło, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2010 16:52

Jak już wcześniej informowaliśmy, z informacji opublikowanych przez resort zdrowia wynika, że w trzecim kwartale br. zadłużenie szpitali pierwszy raz w tym roku nieznacznie spadło i wynosi obecnie ponad 9,7 mld zł.

Zadłużenie szpitali nieznacznie spadło, ale...
W trzecim kwartale 2009 r. zadłużenie szpitali wynosiło ponad 9,5 mld zł i od tego momentu zaczęło rosnąć. W ostatnim kwartale ub. roku zobowiązania wynosiły ponad 9,6 mld zł, w pierwszym kwartale 2010 r. – ponad 9,8 mld zł, a w drugim – ponad 9,9 mld zł.

W ocenie posła i dyrektora warszawskiego Szpitala Wolskiego Marka Balickiego, nieznaczny spadek zobowiązań nie zmienia jednak ogólnej tendencji wzrostowej.

– Od 2005 r. notowany był spadek zadłużenia, w 2010 r. sytuacja uległa zmianie. Ten niewielki spadek w trzecim kwartale jest prawdopodobnie związany z wypłatą przez Fundusz nadwykonań i z przekazaniem środków z rządowego planu B – stwierdził Balicki.

– Jednak ogólna tendencja wskazuje, że w czwartym kwartale tego roku zobowiązania wzrosną. Nadal ilość środków, które trafiają do szpitali, nie jest wystarczająca i nie odpowiada szybkiemu wzrostowi cen – dodał.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Roberta Mołdacha, zmiany zobowiązań szpitali w ostatnich latach są nieznaczne.

– Zadłużenie szpitali utrzymuje się na wysokim poziomie i jest bliskie jednej piątej sumy wydawanej przez NFZ na świadczenia zdrowotne. Trudno wyciągać wnioski na podstawie tych danych. Moim zdaniem bez całościowej reformy sytuacja szpitali się nie zmieni. Nie chodzi tylko o zwiększenie finansowania, ale także o zmiany w zarządzaniu – podkreślił Mołdach.

Według eksperta rynku ochrony zdrowia Adama Kozierkiewicza z danych dotyczących zadłużenia szpitali nie należy wyciągać daleko idących wniosków.

– Na pewno to zadłużenie pomimo wahań jest mniejsze niż w przeszłości. Dyrektorzy szpitali nie liczą na oddłużenia, takie, jakie przeprowadzano w ubiegłych latach. Dzięki temu zachowują dyscyplinę finansową. Na pewno w tym roku sytuacja szpitali była trudniejsza, a przyszły rok może być jeszcze gorszy. Dlatego dyrektorzy szpitali nadal powinni zachowywać dyscyplinę finansową – stwierdził Kozierkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum