Zachodniopomorskie: zła sytuacja finansowa trzech szpitali powiatowych

Autor: gp24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 października 2019 09:25

Trwają poszukiwania rozwiązania problemów finansowych trzech szpitali powiatowych: w Sławnie, Białogardzie i Szczecinku. Szpital w Sławnie ma być przekazany do urzędu marszałkowskiego.

Zachodniopomorskie: zła sytuacja finansowa trzech szpitali powiatowych
Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Głos Pomorza podaje, że Szpital Powiatowy w Sławnie jest zadłużony na prawie 11 mln zł. Pracuje w nim około 240 osób. Od połowy czerwca zawieszone są oddziały dziecięcy i położniczy. Trwają rozmowy dotyczące przejęcia szpitala przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Powiat obawia się, że w przyszłości może nie da rady go dofinansowywać. Zdaniem starostwa dług powoli spada. Przejęcie szpitala przez marszałka dawałoby mieszkańcom powiatu większe bezpieczeństwo, a także większe możliwości współpracy sprzętowej i czy organizacyjnej. 

Zadłużenie Szpitala w Szczecinku wynosi około 13 mln zł, w tym w ZUS ponad 3 mln zł. Szpital funkcjonuje dzięki dopłatom z budżetów miasta i powiatu, które są współwłaścicielami spółki.

Szpital Powiatowy w Białogardzie ostatnio przeszedł zmiany własnościowe. Prawie cztery lata temu, w dzierżawę na aż 30 lat, wzięła go od samorządowej spółki RCM prywatna spółka Centrum Dializa z Sosnowca. Tuż przed wakacjami tego roku umowa dzierżawy została rozwiązana za porozumieniem stron, a kontrakt z NFZ ponownie wrócił do powiatowej spółki. W ciągu czterech lat zwolniono blisko 200 osób. Zadłużenie szpitala obecnie to 11 mln zł.

Więcej: gp24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum