XV Forum Rynku Zdrowia: jak optymalizować koszty, gdy brakuje na płace?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 października 2019 15:15

- Będziemy musieli zastanowić czy jako szpitale nie powinniśmy łączyć się w grupy i próbować wspólnie optymalizować koszty. To bardzo trudne. Szybciej na szczeblu dyrektorów i prezesów szpitali byśmy się na to decydowali, ale nad nami są organy założycielskie i tutaj byłby większy opór - przekonywał Janusz Boniecki, prezes zarządu Szpitala w Ostródzie SA.

XV Forum Rynku Zdrowia: jak optymalizować koszty, gdy brakuje na płace?
Janusz Boniecki, prezes zarządu Szpitala w Ostródzie SA: - Będziemy musieli zastanowić czy jako szpitale nie powinniśmy łączyć się w grupy i próbować wspólnie optymalizować koszty. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

W czasie sesji poświęconej wybranym zagadnieniom zarządzania szpitalem, która odbyła się we wtorek (22 października) w ramach XV Forum Rynku Zdrowia, prezes Boniecki zwrócił także uwagę, że w obszarze usług medycznych optymalizacja kosztów jest niezwykle trudna. Powód jest zasadniczy.

- Wynagrodzenia i rynek dyktują warunki. Albo będę miał lekarzy albo nie będę miał. Szpitale zawieszają działalność oddziałów albo zamykają oddziały nierentowne. Z punktu widzenia finansów są to decyzje uzasadnione, ale z punktu widzenia potrzeb i oczekiwań lokalnych społecznych, te decyzje w większości przypadków nie są akceptowane. Z tego powodu pewne rodzaje działalności muszą być utrzymane - dodał.

- Poziom finansowania przez NFZ nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń. Fundusz nie nadąża z wydatkami, a w kolejce na podwyżki czekają kolejne zawody medyczne. Boję się przyszłego roku m.in. z powodu zapowiadanego wzrostu wynagrodzeń - przyznał Bartosz Stemplewski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Temat płac był jednym z wątków omawianych w dyskusji, która poświęcona była optymalizacji kosztów funkcjonowania szpitali. Wskazywano także na politykę zakupową i outsourcing w szpitalach jako źródło potencjalnych oszczędności.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum