Szpitale leczące dzieci skazane na kłopoty finansowe?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2017 10:35

Instytut Matki Polki w Łodzi może stracić 11 mln zł w skali roku, warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka 9-10 mln zł. Inne szpitale zajmujące się leczeniem dzieci mówią o spadku przychodów na poziomie 7-9 mln. To szacunki, jakie placówki przygotowały w odpowiedzi na propozycję cięć Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w świadczeniach neonatologicznych i pediatrycznych.

Szpitale leczące dzieci skazane na kłopoty finansowe?
Dyrektorzy lecznic alarmują, że cięcia w świadczeniach neonatologicznych i pediatrycznych doprowadzą do spadku jakości leczenia. Fot. Fotolia

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, za leczenie dziecka z wrodzoną wadą serca stawka ma spaść z ok. 11 tys. zł do niespełna 6 tys. zł (suma uwzględnia już niezbędne badania, leki i wyroby medyczne). Z kolei intensywna terapia noworodka kosztowałaby 9,4 tys. zł zamiast 23,4 tys. zł, co daje spadek aż o 60 proc. (cena uwzględnia dodatkowe, niezbędne operacje).

Dyrektorzy placówek i lekarze alarmują, że takie cięcia doprowadziłyby do spadku jakości leczenia i wpędziły wiele podmiotów w kłopoty finansowe.

Szef Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zapowiada apel do ministra zdrowia i NFZ o zagrożeniu związanym z obniżką finansowania opieki nad najmłodszymi pacjentami, ale jednocześnie zaznacza, że choć szefowie szpitali chcą przedstawić urzędnikom własną perspektywę. Są przy tym otwarci na współpracę.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapewnia w rozmowie z DGP, że zarówno ministerstwo, jak i agencja taryfikacji są otwarte na dialog oparty na rzetelnych danych. I przypomina, że obniżki taryf w innych dziedzinach też budziły sprzeciwy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum