Śląskie: kondycja finansowa szpitali coraz gorsza

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 10:42

Coraz wyższe koszty mediów, leków i sprzętu jednorazowego użytku sprzyjają zwiększaniu się długów szpitali. Śląskie szpitale mają przez to coraz gorszą kondycję finansową.

Gdy się nie przelewa, trzeba liczyć grosz do grosza...

Dodatkowo coraz częściej dostawcy każą sobie płacić gotówką, a o korzystnych cenach nie ma mowy. Taka sytuacja powoduje, że długi szpitali rosną jeszcze bardziej.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, długi placówek w województwie śląskim jeszcze nigdy nie były tak wysokie – po pierwszym kwartale wynoszą ponad 1,1 mld zł. Dlatego nie ma co się dziwić, że dyrektorzy z niecierpliwością czekają na pieniądze za nadwykonania w 2009 r. Śląski NFZ ma na to ponad 90 mln zł. Wiadomo jednak, że to nie wystarczy dla wszystkich.

– NFZ nam nie płaci, ale my innym płacić musimy, a skąd na to wziąć, skoro długi rosną? – tłumaczą dyrektorzy szpitali.

Ich zdaniem, są w województwie szpitale, które ogłaszają przetargi na dostawy leków albo sprzętu i chociaż chodzi o zamówienia warte wiele milionów, to żadna firma się nie zgłasza, bo wszyscy się boją, że nie dostaną za to pieniędzy. Jeżeli nie ma chętnych do przetargu, szpital musi kupować leki i sprzęt w małych partiach. Wtedy jednak płaci za nie więcej.

Najbardziej zadłużony w całym województwie śląskim Szpital Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ma milion złotych straty miesięcznie i ponad 85 mln zł starych zobowiązań (w tym prawie 48 mln zł to zobowiązania wymagalne).

Jak już podawaliśmy, w całej Polsce zadłużenie szpitali wróciło do poziomu z 2008 r., choć w zeszłym roku zmniejszało się z kwartału na kwartał. Wydawało się wtedy, że szpitale wychodzą z finansowego dołka.

Sam wzrost zobowiązań nie jest aż tak niepokojący jak to, że chodzi głównie o długi już wymagalne. Ten rodzaj zadłużenia zwiększył się w ciągu ostatniego kwartału o 7,8 proc. – z 2,24 mld zł do 2,42 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum