Śląski Związek Gmin i Powiatów o pogarszającej się sytuacji szpitali

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: PortalSamorządy.pl/Rynek Zdrowia   • 19 listopada 2012 19:49

Niedoszacowanie lub zaniżanie kontraktów z NFZ, brak refundacji nadwykonań, to główne powody zadłużania się szpitali. A w samorządach, które zmuszone są do przekształcania placówek w spółki, spłata zadłużenia przekracza możliwości budżetowe.

Śląski Związek Gmin i Powiatów o pogarszającej się sytuacji szpitali

Przyczyna dramatycznego stanu szpitali i pacjentów leży w daleko posuniętym rozregulowaniu systemu i gigantycznym marnotrawstwie środków publicznych  - twierdzą przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

W przyjętym stanowisku wskazują na problemy jakie pogrążają służbę zdrowia.

Środki z NFZ to podstawowe źródło przychodów szpitali, jednak zwykle podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia nie zaspokajają nawet minimalnych potrzeb placówek. Kolejnym bardzo istotnym problemem jest brak refundacji nadwykonań.

- Żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować przy coraz mniejszych dochodach i rosnących kosztach, a szpital nie może odmówić udzielania świadczenia zdrowotnego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia - podkreślają śląscy samorządowcy.

Zwracają uwagę tez na to, że ustawodawca wprowadzając w życie przepisy ustawy o działalności leczniczej znacząco zwiększył odpowiedzialność finansową samorządów za podległe im jednostki ochrony zdrowia.

Więcej o stanowisku czytaj w Portalu Samorządowym

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum