Rybnik. Szpital wojewódzki dostanie 15 mln zł pożyczki na spłatę długów

Autor: PAP • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 07:49

Szpital wojewódzki w Rybniku otrzyma 15 mln zł na spłatę długów. Pieniądze będą pochodzić z budżetu województwa śląskiego. Podobne pożyczki dostaną również szpitale w Częstochowie i Bielsku-Białej. W ubiegłych latach takie pożyczki były umarzane

Rybnik. Szpital wojewódzki dostanie 15 mln zł pożyczki na spłatę długów
Szpital w Rybniku zmaga się z zadłużeniem przekraczającym 115 mln zł. Fot. Shutterstock
  • 15 mln zł pożyczki z budżetu woj. śląskiego otrzyma na spłatę zobowiązań pozostający w trudnej sytuacji Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
  • Po 5 mln zł podobnych pożyczek otrzymają też szpitale wojewódzkie w Częstochowie i w Bielsku-Białej
  • W poprzednich latach zwroty takich pożyczek były umarzane, choć marszałek województwa ma nadzieję, że kiedyś będzie inaczej
  • Przypomnijmy, że szpital w Rybniku jest nie tylko w trudnej sytuacji finansowej, ale i kadrowej. Przez konflikt z dyrekcją z lecznicy odeszli lekarze

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli zmiany w tegorocznym budżecie regionu. Zakładają one m.in. zwiększenie planu rozchodów o 25 mln zł (z tytułu udzielonych pożyczek dla podmiotów leczniczych na spłatę zobowiązań w związku z bardzo trudną sytuacją finansową).

Zarząd województwa w obliczu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Na kwestię tę zwrócili uwagę radni opozycji, dopytując m.in. o podstawy prawne pożyczek i o szczegóły podziału 25 mln zł. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski odpowiedział, że problem jest obecnie m.in. w nieprecyzyjnych przepisach związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019 r. (TK uznał, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali jest niekonstytucyjne).

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia o przyspieszenie prac, bo starym zwyczajem wynik ujemny pokrywaliśmy jako samorząd i to było jasno podzielone, dlaczego, co i jak i w jakim terminie. Z uwagi na wejście w życie wyroku TK i z nie do końca precyzyjną regulację ze strony Ministerstwa Zdrowia nie przedłożyłbym tu żadnego projektu, bo nie wiem, czy naruszamy dyscyplinę publiczną, czy nie - wyjaśniał Chełstowski.

Wskazał, że zarząd województwa poprosił w tej sprawie Regionalną Izbę Obrachunkową. - RIO nam nie chce udzielić odpowiedzi; ministerstwo też nie za bardzo. W Sejmie jest procedowany projekt, żeby jednostki samorządu mogły te wyniki pokrywać w sposób jasny i transparentny, jak było dotychczas. Póki co tych przepisów nie ma. Planowany przepis może wejdzie w życie pod koniec września lub na początek października - zasygnalizował.

Zapowiedział, że w czwartek zarząd woj. śląskiego zamierza podzielić 25 mln zł przewidziane na pożyczki.

- Tutaj jest dość jasny podział: 15 mln zł dostanie Rybnik, 5 mln zł otrzyma Częstochowa i 5 mln zł otrzyma Bielsko w ramach pożyczki. Na tę chwilę te środki są wystarczające, aby te kluczowe, duże szpitale wesprzeć finansowaniem. Pozostałe szpitale sobie radzą w ramach własnej działalności zarządczej - ocenił.

Czytaj również: Rybnik. Szpital zamyka kolejne oddziały. Lekarze odmawiają przyjęcia nowych warunków pracy

Szpital w Rybniku. Okrągły stół bez konkretów. "Szpital zmaga się z największym kryzysem od lat"

Rybnik. Szpital Wojewódzki szuka lekarzy. Poprzedni odeszli przez konflikt z dyrekcją

Pożyczka to optymalne rozwiązanie dla województwa i szpitali

- Będziemy obserwować to, co się wydarzy na poziomie Sejmu, czy wejdą przepisy. Musimy w ten sposób do tego podejść, ponieważ nie ma przepisu, który by nakazywał nam wprost pokrycie tego wyniku, a z drugiej strony nie chcemy wejść i naruszyć dyscyplinę finansów publicznych, ponieważ nie ma kluczowych regulacji - uściślił marszałek.

- Udzielenie pożyczki jest więc optymalnym rozwiązaniem. Z drugiej strony zawsze ta pożyczka jest umarzana - przypomniał. - Mam nadzieję, że może kiedyś zdarzy się cud i nam tę pożyczkę te szpitale oddadzą - dodał. - Ale w znakomitej większości przypadków w latach poprzednich było to umarzane - przyznał Chełstowski.

Zatrudniający ponad 1,6 tys. osób Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku zmaga się z zadłużeniem przekraczającym 115 mln zł. Skumulowane straty z lat ubiegłych przekraczają 200 mln zł. Z początkiem lipca br. po odejściu z pracy grupy skonfliktowanych z dyrekcją lekarzy placówka zawiesiła działalność czterech oddziałów.

W 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją art. 59 ust. 2 ustawy z kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, który nakłada na samorządy obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotów leczniczych, dla których są podmiotem tworzącym. W listopadzie ub.r. TK uznał, że finansowanie służby zdrowia jest ustawowym zadaniem rządu i NFZ. Sejm otrzymał 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów.

Sprawdź: Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć

Mało lekarzy, dużo szpitali, zła organizacja systemu. Co z tym zrobić? Trwa giełda pomysłów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum