Prezes NFZ o kontraktowaniu i wydatkach na refundację leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2012 09:58

W 2013 r. chcemy zwiększyć finansowanie świadczeń tam, gdzie w ostatnich latach doszło do pewnych w tym względzie zaniedbań - przekazała Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezes NFZ o kontraktowaniu i wydatkach na refundację leków

Jak tłumaczy Agnieszka Pachciarz w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, chodzi o rehabilitację, opiekę paliatywną i zakłady opiekuńczo-lecznicze.

- Chcemy także poprzez zwiększenie finansowania wzmocnić oddziały intensywnej terapii. Prowadzimy też analizę procedur zabiegowych tak, by kontrakty otrzymywały oddziały, które rzeczywiście je wykonują - mówi prezes NFZ.

Jak informuje kontraktowanie na 2013 r. obejmuje ponad 3 proc. środków z planu finansowego i w zdecydowanej większości przypadków będzie to aneksowanie umów wieloletnich. Przypomina, że w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej wprowadzane są nowe zasady kontraktowania.

- Premiowane będą placówki, które prowadzą poradnie umożliwiające kompleksowe leczenie pacjenta. Chodzi np. o możliwość wykonania w tej samej placówce badań endoskopowych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego - informuje Agnieszka Pachciarz.

Według niej coraz więcej świadczeniodawców potrafi zbilansować swoją działalność w ramach kontraktu. Przyznaje jednak, że w dalszym ciągu są zgłaszane roszczenia dotyczące zapłaty za nadwykonania i obecnie jest to kwota 1 mld zł w skali kraju. Zdaniem prezes NFZ połowa tej kwoty zbilansuje się przez niewykonania zakontraktowanych świadczeń. Przypomina, że zgodnie z ustawą NFZ w przypadku nadwykonań płaci tylko za świadczenia ratujące życie, które - zdaniem prezes NFZ - w zależności od oddziału stanowią od 6 proc. do 30 proc. zgłaszanych roszczeń.

Prezes Pachciarz zapowiada, że rezerwa ogólna NFZ - około 600 mln zł - zostanie uruchomiona "w najbliższym czasie". Tłumaczy, że środki te umożliwią pokrycie deficytu, który powstał w związku z mniejszymi wpływami ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, niż zakładał plan finansowy na 2012 r.

Jak mówi prezes NFZ  przez trzy kwartały 2012 roku Fundusz wydał na leki apteczne mniej, niż przewidywał w planie finansowym. Dodaje jednocześnie, że zapisana w planie kwota jest jednak przeznaczona na wszystkie leki: kupowane w aptekach, ale także te, które są podawane w ramach chemioterapii czy programów lekowych: - Środki, które pozostają z refundacji aptecznej przesuwamy np. na chemioterapię.

Według niej bieżący rok - jako pierwszy, w którym obowiązują nowe przepisy refundacyjne - nie jest reprezentatywny do wyciągania jakichkolwiek wniosków. Przekonuje, że trudno mówić o oszczędnościach. - Nie ograniczamy tutaj finansowania - zapewnia.

Według niektórych ekspertów mniejsze wydatki na refundację to skutek tego, że lekarze w obawie przed karami za niewłaściwe wypisywanie recept, częściej przepisują pacjentom leki pełnopłatne. Zdaniem Agnieszki Pachciarz nie ma wiarygodnych danych, które potwierdzałyby tę tezę. - Obawy niektórych środowisk lekarskich dotyczące nadmiernego karania za niewłaściwe wypisywanie recept okazały się bezpodstawne - przekonuje.

Jak informuje, oczywiście prowadzone są kontrole, ale np. w pierwszym kwartale bieżącego roku było mniej kar, niż w poprzednim roku o tej samej porze. Zapewnia jednocześnie, że nie ma kar za drobne błędy, np. brak PESEL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum