Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 26-09-2017 11:00

Podkarpackie: radni sejmiku ostro o sytuacji szpitali. Konieczna pomoc państwa?

Zdaniem Stanisława Kruczka, wicemarszałka województwa podkarpackiego odpowiedzialnego za ochronę zdrowia, w przypadku zadłużonych szpitali konieczna będzie restrukturyzacja i pomoc państwa. Radni opozycji idą jeszcze dalej i straszą, że do placówek wejdą komornicy.

W 2016 r. zobowiązania 15 wojewódzkich szpitali wynosiły prawie pół miliarda złotych. Fot. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Według wicemarszałka Kruczka efekty przyniesie program restrukturyzacji, który przygotowuje zewnętrzna firma.

W 2016 r. zobowiązania 15 wojewódzkich szpitali wynosiły prawie pół miliarda złotych. Prawie 200 mln zł to dług Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - pisze Gazeta Wyborcza. Zobowiązania wymagalne miało 7 szpitali. Wyniosły ponad 111 mln zł, z czego ponad 55 mln zł to zobowiązania szpitala nr 2.

Sytuację w szpitalach ostro skrytykowali przedstawiciele opozycji. Sławomir Miklicz, radny sejmiku z PO, stwierdził, że od 2010 r. strata do pokrycia wzrosła o 606 proc. Przewodnicząca klubu PO w sejmiku Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że jeśli zarząd województwa nie podejmie radykalnych działań, szpitale będą miały problemy z komornikami.

Więcej: www.rzeszow.wyborcza.pl