Oszczędności z dodatkowych ubezpieczeń wydadzą na polisy OC

Autor: nowiny24.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2012 11:58

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie odzyskał mniej więcej połowę sumy, którą wydał na składki w ramach dodatkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Polisa kosztowała ok. 340 tys. zł - informuje portal nowiny24.pl. Tymczasem na ubezpieczenie OC trzeba będzie wydać nawet 30-40 proc. więcej niż w tym roku - prognozuje dyrekcja szpitala.

Oszczędności z dodatkowych ubezpieczeń wydadzą na polisy OC

Zjawisko oddawania polis wykupionych w PZU SA jest coraz powszechniejsze i wynika z tego, że w połowie roku znowelizowano przepisy i polisa ubezpieczeniowa od zdarzeń medycznych będzie obowiązkowa dopiero w 2014 roku. Borykające się z kłopotami finansowymi szpitale chcą więc odzyskać przynajmniej część wydatkowanych pieniędzy.

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zapłacił prawie 500 tys. zł za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych. Jak powiedział nam dyrektor szpitala Paweł Daszkiewicz, klinika odzyskała jedną trzecią składki. Teraz placówka ma jedynie roczne ubezpieczenie OC za 480 tys. zł.

- Po wprowadzeniu dodatkowego ubezpieczenia i po innych podwyżkach - w tym wzroście opłat za polisę OC, podwyżce płacy minimalnej, wzroście składki rentowej o 2 procent, a także rosnących kosztach energii i gazu - zadłużenie szpitali wzrośnie. Najbardziej w szpitalnych spółkach, które same muszą sobie radzić na rynku i od których właściciele wymagają, żeby zarabiały na rozwój - przewidywał w rozmowie z nami Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich.

Jednakże przesunięcie obowiązku posiadania dodatkowego ubezpieczenia i zwracanie przez szpitale polis może nie poprawić ich sytuacji. Dyrektorzy lecznic narzekają bowiem na wzrost standardowego ubezpieczenia OC.

W SP ZOZ nr 1, którego częścią jest m.in. Szpital Miejski w Rzeszowie, szacują, że na ubezpieczenie trzeba będzie wydać nawet 30-40 proc. więcej niż w tym roku. Grzegorz Materna, zastępca dyr. ds. ekonomicznych w SP ZOZ powiedział, że w tym roku za OC zapłacił 380 tys. zł, zaś przyszłym będzie to 500, a nawet 600 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum