Nysa: wysokie koszty ubezpieczenia szpitala

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2012 13:39

Nawet do 400 procent mogą wzrosnąć w 2012 roku koszty ubezpieczenia szpitali, co jest to efektem nowych przepisów, jakie mają obowiązywać od tego roku - przypomina Radio Opole.

Przykładem może być Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie, który do tej pory płacił roczną składkę z tytułu ubezpieczenia OC-NW w kwocie 110 tysięcy zł. Według dyrekcji, teraz to będzie 800 tysięcy zł.

To i tak jedna z niższych kwot, ponieważ są szpitale, które płacą podwójną stawkę, czyli ok. 1 miliona 600 tysięcy zł. PZU jest jedynym na rynku potentatem w tym zakresie i przez to dyktuje ceny.

Podwyżka stawek ubezpieczeń dla szpitali ma związek z oczekiwanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe wzrostem liczby odszkodowań za błędy lekarskie wypłacane pacjentom. Ustawa o prawach pacjenta przewiduje, inaczej niż dotychczas, możliowść dochodzenia roszczeń od szpitali nie tylko na drodze sądowej, ale również przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. To prostsza droga, więc spodziewany jest wzrost liczby roszczeń wysuwanych przez pacjentów.Więcej: www.radio.opole.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum