NFZ: będą pieniądze na radioterapię w bydgoskim Centrum Onkologii

Autor: PWX, MS, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2013 10:03

Znajdą się fundusze na radioterapię - takie są ustalenia po spotkaniu dyrekcji Centrum Onkologii w Bydgoszczy i szefostwa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Pieniądze mają zostać przesunięte w ramach kontraktu.

NFZ: będą pieniądze na radioterapię w bydgoskim Centrum Onkologii

Jeszcze w środę rano (16 stycznia) NFZ i CO ustawiły się po dwóch stronach barykady. Szpital na początku tygodnia ujawnił, że z powodu rosnącego zadłużenia nie przyjmie wszystkich pacjentów, którzy wymagają opieki, ale tylko tych, za których zapłaci NFZ - przypomina Gazeta Wyborcza.

Zbigniew Pawłowicz, dyrektor CO, policzył, że fundusz łącznie zalega szpitalowi już 90 mln zł. O część tych pieniędzy walczy w sądzie.

NFZ z kolei przekonywał, że nie ma podstaw, by już na początku roku Centrum ograniczało przyjęcia.

Kolejki w szpitalu rosną. Najgorzej jest na radioterapii. Na liście oczekujących jest już 270 osób. Czekać trzeba 90 dni.

Do końca minionego roku dyrektor Centrum nakazał przyjmować wszystkich pacjentów, niezależnie od tego, czy "mieścili się" w kontrakcie, czy też generowali nadlimity. Według stanowiska dyrekcji obowiązującego do środy, szpital miałby przyjmować pacjentów według limitów miesięcznych, uzależnionych od wysokości kontraktu.

Jak podał w czwartkowym (17 stycznia) komunikacie dla prasy rzecznik prasowy pomorsko-kujawskiego odziału NFZ Jan Raszeja, obie strony się porozumiały. Ustaliły, że dokonają przesunięć wewnątrz kontraktu z CO i znajdą się dodatkowe pieniądze na radioterapię. 

Rzecznik poinformował, że jeszcze w środę doszło do spotkania dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Tomasza Pieczki z dyrektorem bydgoskiego Centrum Onkologii dr. Zbigniewem Pawłowiczem.

- W trakcie rozmowy, która ostatecznie zakończyła etap komunikowania się poprzez media, dyrektor Zbigniew Pawłowicz przedstawił wyjaśnienia w związku z podjętymi przez siebie decyzjami dotyczącymi radioterapii. Ustalono też, że w najbliższym czasie zostaną podjęte szczegółowe rozmowy dotyczące ewentualnego przesunięcia części środków w ramach aneksu do kontraktu w Centrum Onkologii na 2013 rok - na radioterapię - przekazał Jan Raszeja.

Czytaj też. Nie gram pacjentami. Realizuję kontrakt

Jak zaznaczono w komunikacie, podczas środowego spotkania dyrektor Tomasz Pieczka podkreślił,  że Kujawsko-Pomorski OW NFZ będzie "z ogromną uwagą obserwował sposób w jaki realizowany jest przez bydgoską lecznicę onkologiczną tegoroczny kontrakt, wynoszący ponad 216 mln zł".

Kontrakt jest wyższy od wartości kontraktu na koniec 2012 roku o prawie 8 mln, a od kontraktu ze stycznia 2012 roku o 16 mln zł. "Mamy prawo oczekiwać, że te niemałe fundusze będą wydatkowane zgodnie z zapisami umowy, jaką Centrum Onkologii zawarło przed miesiącem z Narodowym Funduszem Zdrowia" - napisano w komunikacie oddziału NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum