Łódź: jak los czeka kliniczne szpitale zadłużone na dziesiątki milionów złotych?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2013 10:25

Długi placówek należących do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to dziś 78 mln zł. W Łodzi największe zadłużenie ma Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Jego zobowiązania sięgają ponad 53 mln zł.

Łódź: jak los czeka kliniczne szpitale zadłużone na dziesiątki milionów złotych?

Jak podaje Dziennik Łódzki, zobowiązania wymagalne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi to ponad 27 mln zł. Tylko w 2011 r. szpital powiększył swój dług o 15 mln zł. Rok 2012 nie został jeszcze do końca podsumowany.

Uniwersytety medyczne pieniędzy na spłacanie długów szpitali nie mają, bo środki, które dostają z ministerstwa przeznaczają na kształcenie studentów. Czy wielkie szpitale kliniczne mogą zbankrutować? Według obowiązującej ustawy o działalności leczniczej tak - pisze gazeta.

W grudniu 2012 r. wiceminister zdrowia Sławoim Neumann w wywiadzie dla Rynku Zdrowia mówił, że ministerstwo prowadzimy obecnie konieczne wyliczenia dotyczące finansowania szpital kliniczych i instytutów badawczych.

- Musimy dysponować rzetelnymi analizami przed podjęciem decyzji finansowych. Ustawa ma jasno określać rolę i zadania szpitali klinicznych oraz instytutów, a z drugiej strony zapewniać pacjentom dostęp do tych strategicznych pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego jednostek - zaznaczył minister Neumann, mówiąc o przygotowywanej ustawie dotyczącej funkcjonowania szpitali klinicznych.

W wywiadzie mówił też, że „kliniczne spółki” mogą należeć wyłącznie do Skarbu Państwa.

- Ponadto znajdą się na liście podmiotów całkowicie wyłączonych z prywatyzacji. Oczywiście pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia udziałowców, takich jak uczelnie czy inne podmioty publiczne. Ustawa będzie przewidywała ścieżkę do tego rodzaju przekształceń, ale i swoiste blokady, które np. uniemożliwią rektorowi sprzedaż szpitala klinicznego prywatnemu inwestorowi. To ograniczenie jest istotne, gdyż dla uczelni mającej problemy finansowe zbycie lecznicy może być dość atrakcyjną perspektywą - tłumaczył minister.

Czytaj też wywiad: Wreszcie ustalimy, kto za co płaci 

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum