Kujawsko-Pomorskie: kontrakty niższe niż oczekiwano

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2012 17:14

Gdy pod koniec 2011 r. lecznice województwa kujawsko-pomorskiego przystąpiły do negocjacji nowych kontraktów, NFZ zapowiadał, że na nowy rok mają dostać umowy o 8-10 proc. wyższe od poprzednich. Tymczasem ostatecznie zaproponowano im wzrost o zaledwie 2 proc.

W proteście przeciw polityce finansowej NFZ podpisania kontraktów odmówili dyrektorzy największych szpitali w regionie: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu i obu bydgoskich szpitali uniwersyteckich. 

Ich decyzja postawiła na nogi wojewodę Ewę Mes, która zwołała specjalne kryzysowe spotkanie. Do rozmów z dyrektorami siadł też Tomasz Pieczka, szef kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy - pisze Gazeta Wyborcza.

Wstępnie szefowie placówek podpisali umowy na styczeń. W sprawie kontraktów na resztę roku Fundusz musiał ogłosić nowe konkursy. W piątek (20 stycznia) negocjacje się zakończyły, ale wywalczone kontrakty nie dla wszystkich są powodem do optymizmu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu będzie zmuszony zlikwidować poradnię ginekologiczno-onkologiczną, ponieważ z braku środków nie jest w stanie spełnić wymogów kadrowych stawianych przez NFZ. Dyrekcja zapewnia jednak, że pacjenci nadal będą przyjmowani przez swoich lekarzy i nie będą musieli szukać pomocy w innych placówkach.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum