rmf24.pl/Rynek Zdrowia | 01-10-2019 15:25

Kolejny problemy szpitali: wywóz odpadów medycznych gwałtownie drożeje

Polskie szpitale znów dostają po kieszeni - tym razem winne są szybko rosnące koszty odbioru i utylizacji odpadów medycznych. Skoczyły kilkukrotnie, a w skrajnych przypadkach nawet dziesięciokrotnie - alarmuje Polska Federacja Szpitali.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Niektóre lecznice za pozbycie się odpadów będą musiały teraz zapłacić kilkanaście milionów złotych - informuje RMF FM i wskazuje na powody podwyżek. Dodaje, że na razie nie wszystkie polskie szpitale mają ten problem. W niektórych placówkach umowy na odbiór i utylizację odpadów obowiązują jeszcze przez kilka miesięcy. Niestety kiedy się skończą, zaczną się kłopoty.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na przesłane przez RMF FM pytania odpowiada, że "do MZ nie wpływały informacje ze szpitali o rosnących kosztach utylizacji odpadów medycznych". Resort, pytany dalej o możliwość zwiększenia ryczałtów dla szpitali, celem pokrycia nowych, niespodziewanych kosztów dodaje tylko, że "środki finansowe przekazane przez NFZ w 2019 roku sięgają 103 mld złotych, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową podmiotów leczniczych".

Czytaj: rmf24.pl

Czytaj także: Rosną rachunki za utylizację odpadów medycznych. Czy szpitale i za nie zapłacą?