Dziś diagnoza, leczenie (czasami) za 14 dni

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2012 11:19

Pacjent leży na oddziale, jest operowany. W trakcie operacji okazuje się, że konieczny jest też drugi zabieg. Problem w tym, że za drugi zabieg NFZ już nie zapłaci. Pacjenta trzeba zaszyć i zoperować ponownie za 2 tygodnie - donosi TOK FM.

Dziś diagnoza, leczenie (czasami) za 14 dni

Od wielu lat obowiązują przepisy, zgodnie z którymi Fundusz płaci tylko za jedną procedurę w trakcie jednej hospitalizacji. Pacjenci po etapie diagnostyki są wypisywani ze szpitala na dwa tygodnie. Chodzi o to, żeby zgodnie z prawem móc rozliczyć obie procedury.

Najgorsze jest to, że w przypadku nowotworów każdy dzień ma znaczenie - podkreślają eksperci.

TOK FM przypomina "listę grzechów" polskiego systemu leczenia onkologicznego. W lipcu sporządzili ją konsultanci wojewódzcy w dziedzinie onkologii klinicznej z całego kraju i wysłali pismo do resortu zdrowia i NFZ.

Zwracają w nim m.in. uwagę, że płatnik odmawia finansowania leczenia skojarzonego w onkologii u pacjenta przyjętego do szpitala w celu wykonania kompleksowej diagnostyki nowotworu.Po otrzymaniu wyników pacjent przekazywany jest do oddziału radioterapii celem napromieniania zmiany, a następnie do oddziału zabiegowego.

Niestety - zdaniem specjalistów - NFZ uniemożliwia odrębne rozliczenie pobytów w ramach poszczególnych oddziałów.

Według prezesa NFZ Agnieszki Pachciarz, takie sytuacje mogą dotyczyć odosobnionych przypadków. Obowiązujące przepisy pozwalają rozliczać tego typu świadczenia.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum