e-WUŚ przesadza: prawie 3 mln osób nie ma prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Autor: gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2015 10:37

NFZ przestał płacił lekarzom rodzinnym za pacjentów, którzy w systemie e-WUŚ wyświetlają się na czerwono. W ten sposób zrekompensował wydatki związane z obowiązującym od nowego roku pakietem onkologicznym - twierdzi Dziennik Gazeta Prawna.

e-WUŚ przesadza: prawie 3 mln osób nie ma prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Przypomnijmy, że pacjenci, którzy w e-WUŚ wyświetlają się na czerwono stanowią od kilku do kilkunastu procent osób zadeklarowanych do świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej. System wykazuje dość często brak ubezpieczenia u emerytów i studentów. W tej grupie jest też młodzież po 18. roku życia, której rodzice lub szkoły nie zgłosili do ubezpieczenia.

Od 1 stycznia NFZ nie wypłaca lekarzowi, u którego taki pacjent złożył wcześniej swoją deklarację, miesięcznej zapłaty za gotowość do udzielenia świadczeń, czyli stawki kapitacyjnej (np. w wysokości 11 złotych i 67 groszy).

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaznacza, że wprawdzie tacy pacjenci - w danym momencie błędnie zweryfikowani przez system e-WUŚ - mogą wypełnić oświadczenie, iż ich ubezpieczenie jest ważne, ale i tak NFZ odmawia uregulowania należności. Powoduje to rosnące straty po stronie świadczeniodawców, co prowadzi m.in. do ograniczenia możliwości zlecania badań.

Czytaj: FPZ: NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ

W publikowanym przez rynekzdrowia.pl komunikacie Federacja PZ wskazuje, że biorąc pod uwagę skalę pomyłek systemu, są to kwoty idące w dziesiątki milionów złotych. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że jest to prawie 3 mln osób. Uważa, że uzyskane w ten sposób pieniądze idą na finansowanie pakietu onkologicznego.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum