Żywieckie pielęgniarki nastawione są bardzo bojowo

Autor: super-nowa.pl, JJ/Rynek Zdowia • • 05 marca 2009 12:18

Minęły ponad trzy miesiące od porozumienia pomiędzy władzami powiatu żywieckiego a pielęgniarkami zatrudnionymi w ZOZ Szpitalu Powiatowym w Żywcu. Dziś pielęgniarki zastanawiają się, czy za kilka dni nie przystąpią do strajku.

W listopadzie doszło w żywieckim szpitalu do strajku. Pielęgniarki zapowiadały również pikietę przed Starostwem Powiatowym. Po długich negocjacjach udało się jednak dojść do porozumienia i biały personel wrócił do codziennych obowiązków.

– To rozwiązanie nie usatysfakcjonowało wszystkich protestujących. Poparło je około 60 proc. strajkujących. Chociaż nie jesteśmy do końca zadowolone, postanowiłyśmy ustąpić dla dobra pacjentów, których zdrowie i życie leży nam szczególnie na sercu – mówiła wówczas Izabela Pilarz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w Bystrej, stojąca na czele komitetu strajkowego.

W listopadzie pielęgniarkom zaproponowano 10 proc. podwyżki, w zamian za brak premii oraz odstąpienie od strajków do czerwca. Komitet strajkowy nie wyraził zgody na takie rozwiązanie. Po trwających kilka godzin negocjacjach, ustalono, że siostry otrzymają 8% podwyżki, jednorazową premię, a akcje protestacyjne wstrzymają do marca.

– Porozumienie obowiązywało do końca lutego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Izabela Pilarz. – Na razie pan dyrektor szpitala spotkał się ze wszystkimi związkami i zaproponował, że wszystkim da premię w miesiącu kwietniu. Tak naprawdę jednak nie ma mowy o żadnej premii, ponieważ są to pieniądze z nadwykonań, które nam się należą z mocy artykułu 59 ustawy o zoz-ach. Na 13 marca jesteśmy umówieni, jako zarząd,  z dyrekcją na dalsze rozmowy. Po tych rozmowach spotkamy się z załogą i postanowimy co dalej. Powiem tylko, że pielęgniarki nastawione są bardzo bojowo. Nie jest wykluczone, że w przypadku braku efektu rozmów, podejmiemy dalsze kroki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum