Żywiec: szpital tonie w długach. Powiat szykuje pozew przeciwko NFZ

Autor: Radio Katowice, RZ/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 09:59

Starosta żywiecki Andrzej Kalata nie ukrywa obaw o dalsze losy szpitala powiatowego - Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, zapewniającego opiekę medyczną dla 150 tys. mieszkańców i około 50 tys. turystów. Długi szpitala przekładają się na rosnące zadłużenie powiatu, które niebezpiecznie zbliża się do granicy jego możliwości finansowych.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata Fot. PTWP

Coraz większe długi żywieckiej placówki to efekt wysokości ryczałtu, jaki NFZ ustalił na świadczenia dla szpitali sieciowych na poziomie wykonania z 2015 r. Dlatego, jak zapowiada starosta żywiecki, przygotowywany jest pozew przeciwko NFZ.

Jak przekonuje Kalata, sytuacja finansowa placówki jest najgorsza w województwie śląskim. Okoliczne szpitale, mimo że mniejsze, mają dwukrotnie większe finansowanie. Średnia kwota przypadająca na mieszkańca w województwie wynosi ok. 1100 -1140 zł, natomiast na Żywiecczyźnie nie przekracza 300 zł. W ocenie starosty trudno szukać racjonalnego uzasadnienia dla tak drastycznych różnic.

W efekcie zadłużenie szpitala wynosi obecnie 54 mln zł, a sytuację dodatkowo komplikują wprowadzone przez resort zdrowia podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek.

Przypomnijmy jednocześnie, że w Żywcu realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada budowa nowego szpitala, która jest pierwszą w Polsce tak duża inwestycją w tej formule. Placówka powstała na działce należącej do powiatu.

Czytaj także: Żywiec: szpital powiatowy budowany w formule PPP ruszy wiosną 2020 roku

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. a budowa rozpoczęła się w 2015 r. W listopadzie 2019 roku starosta żywiecki informował, że budowa i wyposażenie nowego obiektu to koszt 220 mln zł. Po ostatecznym oddaniu go do użytku InterHealth Canada ma obowiązek prowadzenia działalności medycznej w takim samym zakresie, jaki jest realizowany obecnie przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jednocześnie umowa PPP pozwala partnerowi prywatnemu na rozszerzenie zakresu usług.

Więcej: radio.katowice.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum