Zysk w ochronie zdrowia - czy jest czymś złym?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2019 16:52

Kategoria zysku jest takim pojęciem, po które bardzo rzadko sięgamy w dyskusji o sektorze ochrony zdrowia. Można powiedzieć, że historycznie nadaliśmy temu pojęciu pewien stygmat i wolimy o tym nie rozmawiać - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego rady NFZ.

Zysk w ochronie zdrowia - czy jest czymś złym?
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego rady NFZ. Fot. PTWP

- Co więcej w zdarzało się w dyskusji, że politycy kwestionowali prawo do osiągania zysku w działalności leczniczej. Tymczasem w ekonomii zysk jest naturalną kategorią każdej działalności - zauważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Jak tłumaczy, dobrze zorganizowana placówka lecznicza powinna wypracowywać przynajmniej zerową relację między przychodami a kosztami. Faktycznie natomiast działalność takiej placówki powinna kończyć się wygenerowaniem zysku, bo to on warunkuje dalszy rozwój podmiotu leczniczego.

- Zatem powinniśmy dążyć do tego, aby wycena taryf procedur medycznych była tak skonstruowana, aby pozwalała każdemu przedsiębiorcy i każdemu podmiotowi działającemu w ochronie zdrowia osiągnąć zysk niezbędny do dalszego rozwoju - podkreśla ekonomistka.

Zaznacza: - Kategoria zysku jest czymś pozytywnym, powinniśmy to sobie powiedzieć jasno.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka zwraca uwagę na znaczenie przeglądu taryf, który musi być stale prowadzony tak, aby umożliwiały one każdemu świadczeniodawcy działalność zrównoważoną. - W ekonomii to zrównoważenie działalności w placówkach leczniczych daje zdolność do zaspokajania potrzeb zdrowotnych na wysokim poziomie, gwarancję bezpieczeństwa pacjenta, ale właśnie i możliwość dalszego rozwoju - mówi dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Dodaje jednocześnie, że reinwestowanie zysku jest niezbędne i powinno być paradygmatem misji szpitali jaka wiąże się z działalnością leczniczą.

- Reinwestując zysk w dalszy rozwój organizatorzy i właściciele placówek mają świadomość, że w sektorze ochrony zdrowia popyt jest nieskończony. Zatem nigdy nie tracimy na tym, że zysk zainwestowaliśmy w działalność w ochronie zdrowia. A inwestorzy prywatni korzystają z tych reinwestycji zwiększając wartość swoich przedsiębiorstw, co potem oczywiście chwalą akcjonariusze czy też udziałowcy tych firm - mówi dr Gałązka-Sobotka.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum