Żyrardów: plan B jest dla nich nader atrakcyjny

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 11:30

ZOZ w Żyrardowie chce w terminie do 7 lipca sfinalizować proces uzupełniania wniosku o przystąpienie do programu

Dr Andrzej Liszewski, rzecznik ZOZ w Żyrardowie i po. pełnomocnika ds. ochrony zdrowia starosty powiatu żyrardowskiego uważa, że tzw. plan B jest idealną propozycją dla takich jednostek jak żyrardowska lecznica.

Realizacja ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, pozwoliła żyrardowskiemu ZOZ w latach 2005-2007 na skorzystanie z preferencyjnych pożyczek, umorzenie znacznej wartości zobowiązań publiczno-prawnych oraz części cywilno-prawnych. Doszło również do przejęcia ponad 6 mln zł zadłużenia przez powiat żyrardowski.

W tej sytuacji – jak podkreśla rzecznik lecznicy – przystąpienie do tzw. planu B jest formą aplikacji o środki z dotacji skarbu państwa na pokrycie pozostałych po ww. procesie zobowiązań publiczno-prawnych, czyli ostateczne zamknięcie całego procesu oddłużeniowego.

– Łączna wartość dotacji, o którą ubiega się powiat żyrardowski w tzw. planie B to ok. 20 mln zł. Jeżeli dołożymy do tego VAT od aportu majątkowego do spółki, który jest obecnie przedmiotem interpretacji ministra finansów i zapadnie decyzja, że należy go zapłacić, to jego wartość powiększy dotację, a kwota otrzymana w ramach programu zbliży się do 30 mln zł – wylicza rzecznik.

Nowy podmiot będzie całkowicie oddłużony a powołana spółka podejmie działalność bez żadnych zobowiązań. W grudniu 2009 r. powiat żyrardowski złożył właściwy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego i proces jego oceny jest w toku.

Jak podkreśla, postępowanie aplikacyjne pod względem formalnym i merytorycznym przypomina skomplikowane procesy pozyskiwania funduszy unijnych.

– Uczymy się wszyscy, bo w historii tzw. planu B na Mazowszu powiat żyrardowski, jako jedyny podmiot przystępuje do niego od momentu pełnego funkcjonowania SP ZOZ. Uczą się beneficjenci, ale i oceniający wniosek. Jesteśmy już na etapie ostatnich opracowań i w terminie do 7 lipca powinniśmy sfinalizować proces uzupełniania wniosku – zapewnia rzecznik.

Czy przekształcenie żyrardowskiego szpitala może stać się wzorem dla innych powiatów i lecznic z Mazowsza?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum