Zwolnienia emerytowanych pielęgniarek. Trudna sytuacja szpitala

Autor: oprac. SzB • Źródło: Nasze Miasto, Rynek Zdrowia08 października 2022 08:40

W szpitalu w Gorlicach ruszyły zwolnienia emerytowanych pielęgniarek. — Nie ma najmniejszych szans, aby zwolnienie nawet kilkudziesięciu osób pozwoliło zniwelować brakujące kwoty na podwyżki — mówi jednak, w rozmowie z portalem gorlice.naszemiasto.pl, dyrektor Marian Świerz.

Zwolnienia emerytowanych pielęgniarek. Trudna sytuacja szpitala
Zwolnienia emerytowanych pielęgniarek. Trudna sytuacja szpitala. Fot. Shutterstock
  • Szpitale borykają się z brakiem środków na wypłatę podwyżek ustawowych
  • Dlatego też w szpitalu w Gorlicach ruszyły zwolnienia emerytowanych pielęgniarek
  • — Nie ma najmniejszych szans, aby zwolnienie nawet kilkudziesięciu osób pozwoliło zniwelować brakujące kwoty na podwyżki — mówi jednak, w rozmowie z portalem gorlice.naszemiasto.pl, dyrektor Marian Świerz.

Gorlice: w szpitalu ruszyły zwolnienia emerytowanych pielęgniarek

W Szpitalu Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach ruszyły zwolnienia emerytowanych pielęgniarek — poinformował portal gorlice.naszemiasto.pl, który rozmawiał z dyrektorem placówki. 

- Analiza zatrudnienia w ciągu ostatnich 5 lat wykazała, że najwyższy przyrost zatrudnienia ma miejsce wśród grupy zawodowej pielęgniarek oraz opiekunów medycznych. W tej grupie jest szczególnie duży odsetek pracujących emerytek. Mechanizm był taki, że na miejsce osób, które zbliżały się do emerytury były przyjmowane nowe osoby a sytuacja finansowa szpitala pozwalała na dalszą pracę emerytek - mówi dyrektor Marian Świerz.

Dodał także, że zwolnienia nawet kilkudziesięciu osób nie pozwoli "zniwelować brakujących kwoty na podwyżki" dla personelu. 

— Myślę, że największe problemy z kadrą pielęgniarek mają szpitale w dużych ośrodkach miejskich oraz na zachodzie Polski, natomiast w szpitalach powiatowych z kolei najbardziej dotkliwe są braki kadry lekarskiej. Zawód pielęgniarki i położnej stał się zawodem atrakcyjnym, także pod względem finansowym co widać już na rynku pracy, dodatkowo krótki okres kształcenia (licencjat 3 lata) sprzyja napływowi nowych kadr — dodaje w rozmowie z portalem gorlice.naszemiasto.pl. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum