Zwiększenie wydatków na zdrowie do 6 proc. PKB będzie decyzją polityczną

Autor: polskieradio.pl/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2016 17:45

Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego podkreśliła w Polskim Radiu, że deklarowane przez ministra zdrowia zwiększenie wydatków na zdrowie do 6 proc. PKB to decyzja polityczna. Polska wydaje obecnie niewiele ponad 4,4 proc. PKB

Małgorzata Gałązka-Sobotka. Fot. PTWP

Powiedziała, że taka decyzja powinna się wiązać albo z opcją zwiększenia składki zdrowotnej, bądź innego finansowania ochrony zdrowia, które pozwoli zaspokoić rosnące potrzeby współczesnego społeczeństwa polskiego w zakresie zabezpieczenia zdrowotnego.

Ekspertka przypomina, że Ministerstwo Zdrowia zapowiada wiele różnych reform, które mają poprawić sytuację pacjentów. Jednak te przedsięwzięcia są niewystarczające.

Wskazała, że kolejki do lekarzy specjalistów są ogromne, na wiele nowoczesnych terapii, nowoczesnych technologii lekowych i nielekowych wciąż brakuje pieniędzy. - Na pewno jest czas na to, żeby koszyk świadczeń gwarantowanych uporządkować, jednoznacznie zdefiniować, na co polskie państwo stać i zdefiniować, co ważne w tej dyskusji o priorytetach - czas, kiedy dostaniemy świadczenie zdrowotne - powiedziała w audycji Gość Radiowej Jedynki.

Polska wydaje niewiele ponad 4,4 procent swojego Produktu Krajowego Brutto na ochronę zdrowia. Średnia europejska to około 7 procent - przypomniała i dodała: - Oceniając wydatki na zdrowie, jeśli za punkt odniesienia weźmiemy kraje skupione w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której Polska również należy, okaże się, że na zdrowie wydajemy około 30 procent mniej niż przeciętnie kraj członkowski OECD.

Czytaj: www.polskieradio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum