×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku zagraża finansom NFZ

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia08 grudnia 2015 12:19

Nawet 2 mld zł mniej może wpłynąć do Funduszu po podwyżce kwoty wolnej od podatku. Wszystko za sprawą prezydenckiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada wzrost od 2016 r. kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8000 zł.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku zagraża finansom NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, eksperci ostrzegają, że ta zmiana może zachwiać finansami NFZ, czego prezydenccy prawnicy nie zauważyli. Winny tej sytuacji jest mechanizm tzw. zerowej składki zdrowotnej, który został wpisany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Może skorzystać na nim ponad milion Polaków.

Są to osoby, które nie tylko nie zapłacą podatku od dochodu mieszczącego się w kwocie wolnej, ale także składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie bowiem z art. 83 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) składka zdrowotna jest obniżana do wysokości zaliczki na podatek dochodowy (gdy jest od niej wyższa) lub nawet do 0 zł, jeżeli zaliczka nie jest w ogóle obliczana z uwagi na dochód mieszczący się w kwocie wolnej.

Dzięki mechanizmowi pomniejszania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, mniejszą daninę na ZUS będą także odprowadzać pracownicy zarabiający w przedziale pomiędzy 10 a 21,6 tys. zł rocznie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze