Związkowcy krytycznie o zmianach wynagradzania stażystów

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2009 14:02

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skrytykował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, który zakłada zwiększenie wynagrodzeń lekarzy stażystów. Według związku podwyżka jest znacząco za niska.

„Przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia sprowadza się do zmiany (podwyższenia) nominalnej wartości wynagrodzenia dla lekarza stażysty. Proponowana przez Ministerstwo Zdrowia wysokość płacy miesięcznej lekarza stażysty ma wynieść 2007 złotych, czyli ok. 62 % aktualnej przeciętnej miesięcznej płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku i 1,6 gwarantowanej płacy minimalnej . W ocenie OZZL jest to wstyd dla rządzących“ - czytamy w komunikacie OZZL.  

OZZL nie zgadza się ze stwierdzeniem, które znalazło się w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, że „proponowane zwiększenie zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza stażysty wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych lekarzy rozpoczynających staż podyplomowy“.

„Jest to stwierdzenie, które oceniamy jako nieusprawiedliwione i wręcz zuchwałe, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Oczywiście lekarze stażyści oczekują zwiększenia swoich płac, ale w dużo większym wymiarze“ - komentuje OZZL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum