Związkowcy chcą zmiany systemu wynagrodzeń pracowników medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2016 12:01

O sprawiedliwy system wynagradzania pracowników ochrony zdrowia zaapelowało wspólnie w poniedziałek (14 marca) 9 ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających przedstawicieli różnych zawodów medycznych.

W poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wraz z innymi związkami zorganizował konferencję "Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa bez strajku?".

Zdaniem związków wynagrodzenia pracowników służby zdrowia nie mają rynkowej wartości, ponieważ ceny świadczeń zdrowotnych są ustalane dowolnie przez państwowego płatnika. Często są one zaniżane w stosunku do rzeczywistych kosztów

"Zmuszanie pracowników medycznych do strajkowania o należne wynagrodzenia to ich poniżanie, niszczenie etosu ich zawodów, obniżanie ich rangi i zaufania społecznego. Pracownicy służby zdrowia chcą się porozumieć nie strajkować" - podkreślili związkowcy.

Wyrazili też poparcie dla inicjatywy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby ustawowo ustalić minimalne wartości wynagrodzeń poszczególnych grup zawodów medycznych w publicznej służbie zdrowia.

Związki ustaliły także wspólne postulaty płacowe dla wszystkich zawodów medycznych. Podkreśliły, że postulaty jednej grupy zawodowej są akceptowane i popierane przez pozostałe grupy.

Podczas konferencji przedstawiciele związków podpisali pismo do premier Beaty Szydło. Związki oczekują, że premier spotka się z nimi i rząd przygotowuje projekt ustawy określającej minimalne stawki pensji zasadniczej dla poszczególnych grup zawodowych.

Związkowcy poinformowali, że w przypadku braku pozytywnej reakcji na ich postulaty skorzystają oni z prawa do organizowania akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem wszystkich zawodów medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum