Związek Powiatów Polskich: kolejne szpitale tracą płynność finansową

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: MAK, portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 29 marca 2019 07:54

W ostatnich latach sytuacja szpitali powiatowych uległa znacznemu pogorszeniu. Kolejne placówki tracą płynność finansową - informowali przedstawiciele Związku Powiatów Polskich podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich: kolejne szpitale tracą płynność finansową
Podczas spootkania w resorcie zdrowia; FOT. Związek Powiatów Polskich

Eksperci ZPP przedstawili w środę (27 marca) przygotowaną przez Związek analizę danych z 98 szpitali pochodzących z ankiet zebranych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Wynika z niej, że w porównaniu do roku 2017 tylko 12 proc. jednostek biorących udział w badaniu poprawiło wynik finansowy, w 88 proc. jednostek uległ on pogorszeniu.

- W 2017 r. jednostki biorące udział w badaniu zakończyły rok finansowy z ogólnym ujemnym wynikiem finansowym (-77 841 133 zł), natomiast w roku 2018 szpitale te zanotowały ogólny ujemny wynik finansowy opiewający na sumę -256 505 651 zł. Co oznacza, że w badanych jednostkach suma ujemnych wyników finansowych wzrosła trzykrotnie - informuje prezes ZPP Andrzej Płonka.

- Co więcej, można zauważyć również pogorszenie się sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, które jeszcze na koniec 2017 r. odnotowały dodatni wynik finansowy, a rok 2018 r. zamknęły ze stratą. Dotyczyło to 24 jednostek biorących udział w badaniu - podaje ZPP.

- W 2018 r. nastąpił wzrost udziału kosztów osobowych w ogólnych kosztach prowadzenia działalności przez podmioty lecznicze z 61 proc. do 63 proc.. Ponadto koszty wynagrodzeń rosną w szybszym tempie niż inne koszty (w 2018 w porównaniu do 2017 o 13 proc.). Jest to ważny wskaźnik, bowiem świadczy o tym, jak duży wpływ na kondycję finansową podmiotów leczniczych mają decyzje w sprawie wzrostu wynagrodzeń - wskazywali przedstawiciele ZPP.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum