Podwyżki dla pracowników DPS. Związek Opiekunów Medycznych zbiera podpisy

Autor: oprac. KM • Źródło: Facebook/Rynek Zdrowia21 września 2022 12:30

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych zbiera podpisy za podwyżkami dla opiekunek i pokojowych. Podwyżki miałyby wynieść 1 tys. zł dla pracownika.

Podwyżki dla pracowników DPS. Związek Opiekunów Medycznych zbiera podpisy
Związek zawodowy chce podwyżki w wysokości 1000 zł dla opiekuna medycznego. Fot. Adobestock
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych prowadzi akcję zbierania podpisów w sprawie podwyżek
  • Chodzi o projekt uchwały Rady Miasta Wrocławia. Jeśli dokument wejdzie w życie, otrzymają po 1000 zł podwyżki
  • Pracownicy piszą o brakach personelu i zbyt dużej liczbie podopiecznych

Tysiąc złotych dla pracownika DPS-u

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych poinformował w mediach społecznościowych o zbiórce podpisów w sprawie podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej, a dokładnie opiekunek i pokojowych. Podwyżki w kwocie 1000 zł dla pojedynczego pracownika miałoby zapewnić wejście w życie uchwały, której projekt stworzyła rada miasta Wrocławia. Jak zapowiadają związkowcy, "głosowanie na radzie miasta będzie okazją do protestu"

- Już latem związkowczynie i związkowcy z wrocławskich DPS-ów weszli na sesję rady miasta i pierwszy raz w historii wrocławskiego samorządu po 1989 wywalczyły, aby publiczność zajęła głos przez mikrofon do zszokowanych radnych - wspominają członkowie związku zawodowego.

Za dużo podopiecznych, za mało personelu

Opiekunowie zrzeszeni w związku podkreślają, że wykonują ciężką pracę, w zawodzie brakuje personelu, a podopiecznych - w stosunku do wspomnianych braków kadrowych - jest za dużo.

Pracownicy, jak zaznaczają, mają pod opieką "osoby starsze, przewlekle, somatycznie chore, które słabo radzą sobie też psychicznie". - Jest to duże obciążenie, a do tego dochodzą nadgodziny. Wynagrodzenie jest nieadekwatne, brakuje ludzi do pracy, a teraz opiekunów w szpitalach mają objąć podwyżki i chętnych do pracy w DPS-ach będzie jeszcze mniej - zauważają.

Związkowcy zachęcają wszystkie osoby zameldowane we Wrocławiu do podpisania się pod projektem uchwały wrocławskich pracownic, a także do włączania się w protesty. Spotkanie rady ma odbyć się w październiku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum