Żurawica: resort zwrócił szpitalowi za leczenie nieubezpieczonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 13:15

Ministerstwo Zdrowia przelało na konto Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy prawie 400 tys. zł za leczenie nieubezpieczonych pacjentów.

Tak nakazał jeszcze przed Wielkanocą Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jak powiedział we wtorek dyrektor tego szpitala Janusz Kołakowski, w kwocie tej zawiera się 307 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych przez 10 miesięcy 2007 oraz odsetki od tej kwoty i koszty procesu.

Odzyskane pieniądze dyrektor przeznaczy na grudniowe wypłaty dla pracowników. Jednak, jak powiedział, kwota ta jedynie w części pokryje to zapotrzebowanie. Kontrakt z NFZ na 2010 rok przewiduje na tzw. osobodzień stawkę 141 zł, podczas gdy rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia jednego pacjenta w ciągu jednego dnia waha się – według Kołakowskiego – od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału.

Natomiast problem z wypłatą należnych szpitalowi pieniędzy za leczenie pacjentów nieubezpieczonych wyniknął ze zróżnicowania stawki za pacjenta nieubezpieczonego, która w tamtym okresie wynosiła 100 zł i była o 30 zł niższa, niż za pacjenta ubezpieczonego. Zatem wyegzekwowane od ministerstwa pieniądze, to różnica w stawkach za leczenie pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych.

Jest to już druga wypłata zaległych należności dla szpitala w Żurawicy od MZ, którą szpital wywalczył na drodze sądowej. Pierwsza nakazem sądowym została zrealizowana w lipcu 2008 r. Wówczas była to kwota ponad 100 tys. zł, w tym 92 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych w ostatnim kwartale 2006 roku oraz odsetki od tej kwoty.

W trzeciej sprawie w marcu br. Sąd w Rzeszowie nakazał Ministerstwu Zdrowia zwrócić szpitalowi około 150 tys. zł wraz z odsetkami za leczenie nieubezpieczonych pacjentów za ostatnie dwa miesiące 2007 i trzy miesiące 2008 roku. Od tego wyroku strony mogą się jednak jeszcze odwołać.

Kołakowski powiedział w rozmowie z PAP, że wkrótce złoży czwarty już i ostatni pozew dotyczący wyegzekwowania od ministerstwa należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów, jeżeli resort sam wcześniej nie ureguluje tych należności. Chodzi o okres dziewięciu miesięcy 2008 roku. Od 2009 roku koszty leczenia pacjentów psychiatrycznych przejęły oddziały NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum