Żołnierze raportują także łóżka dla noworodków. Statystyki covidowe "nieco naciągane"?

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 12:51

Przyszedł i do naszego szpitala żołnierz WOT. (...) Okazało się, że do swojego raportu musi doliczyć łóżka noworodkowe, bo one są również traktowane jako łóżka szpitalne - mówi cytowany przez serwis prawo.pl kardiolog jednego ze szpitali w woj. opolskim. I sugeruje, że podawana przez resort liczba łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest "nieco naciągana".

Żołnierze raportują także łóżka dla noworodków. Statystyki covidowe "nieco naciągane"?
Łóżka noworodkowe traktowane są w raportach jak łóżka szpitalne Fot. Archiwum

Z początkiem listopada br. do szpitali z łóżkami covidowymi weszli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, aby liczyć łóżka i raportować je do centralnego, ministerialnego systemu. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uzasadnili to m.in. sugestią, że dyrektorzy szpitali mogą ukrywać liczbę łóżek szpitalnych, które mogłyby zostać przekształcone w covidowe - przypomina serwis prawo.pl

Jak wskazuje, "łóżka dla noworodków to małe pojemniki jeżdżące na kółkach. Ale w sprawozdaniach do NFZ szpitale je wykazują, gdyż dostają na każde z nich pieniądze z Funduszu".

NFZ opublikował wykaz kwot, jakie szpitale otrzmują za łóżka covidowe. Placówki medyczne I i II poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują opłatę za gotowość do udzielania świadczeń, wyłącznie dla pacjentów podejrzanych o zakażenie i zakażonych koronawirusem. Mowa o placówkach, które musiały przekształcić np. jeden oddział do opieki wyłącznie nad pacjentami podejrzewanymi i zakażonymi koronawirusem. Są to głównie szpitale powiatowe i wojewódzkie.

Opłata za gotowość, jak tłumaczy NFZ,  jest rekompensatą za utracone wpływy, które szpital uzyskałby z umowy z NFZ, lecząc pacjentów na tym oddziale w normalnym trybie. Średnia to ponad 717 zł/dobę za łóżko.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum