×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Żołnierze WOT mają być w gotowości. "Natychmiastowe stawiennictwo w jednostce"

Autor: oprac. WOK • Źródło: WOT, Rynek Zdrowia25 lutego 2022 16:58Aktualizacja: 25 lutego 2022 18:59

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą w ciągu 6 godzin zostać wezwani do jednostek wojskowych. Będą wspierać administrację cywilną w zadaniach dotyczących przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Żołnierze WOT mają być w gotowości. "Natychmiastowe stawiennictwo w jednostce"
Wojna na Ukrainie. Żołnierze WOT będą wspierać działania związane z przyjmowaniem uchodźców Fot. WOT
  • Dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - podaje WOT
  • Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani do powiadomienia swoich pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa „w zmienionym reżimie czasowym”
  • Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT, który będzie musiał stawić się w jednostce wojskowej

"Pracodawców i nauczycieli naszych żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość"

Żołnierze brygad Wojsk Obrony Terytorialnej z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin.

- Żołnierze pozostałych brygad obrony terytorialnej mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin.Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.

- Pracodawców i nauczycieli naszych żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału. Możliwe, że jutro część z naszych żołnierzy nie stawi się w pracy, szkole lub na uczelni. Zrobimy wszystko, by złagodzić spowodowane tym faktem utrudnienia - podkreśla WOT w komunikacie prasowym.

Pracodawca żołnierza WOT może ubiegać się o zwrot wydatków

- Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi - żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa - przypomina rzecznik WOT.

Dodaje: - Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy.

- Już teraz kierujemy wyrazy wdzięczności do tych pracodawców, którzy wspierają służbę naszych żołnierzy i identyfikują się z naszą misją - czytam w informacji przekazanej nam przez WOT.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum