Znów zmiany w składce zdrowotnej. Kto, ile i od czego odliczy?

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP, Twitter24 marca 2022 11:44

1 lipca 2022 r. w życie mają wejść zmiany podatkowe zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów. Resort proponuje m.in. wyłączenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania. Dotyczyć będzie przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Znów zmiany w składce zdrowotnej. Kto, ile i od czego odliczy?
Wiceminister finansów Artur Soboń. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Od 1 lipca przedsiębiorcy uzyskają możliwość odliczenia części składki zdrowotnej
  • Nie dotyczy to jednak tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej
  • Roczny limit dla liniowców to 8,7 tys. zł, dla ryczałtowców - 50 proc., dla podatników na karcie - 19 proc.

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 lipca

Od 1 lipca zasady naliczania składki zdrowotnej się nie zmienią, ale przedsiębiorcy - z wyjątkiem tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej - uzyskają możliwość odliczenia jej części.

To, jak duże będzie odliczenie i od czego będzie można odliczać, zależy od sposobu rozliczania się przedsiębiorcy. Podatnicy podatku liniowego będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskają możliwość odliczenia od przychodu 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

Obecne zasady opłacania składki zdrowotnej

Zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi od początku 2022 r. składka zdrowotna nie podlega odliczeniu od podatku. Wysokość składki zależy od rodzaju opodatkowania. I tak w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, zarówno dla pracowników na umowie o pracę, jak i przedsiębiorców, składka wynosi 9 proc. podstawy.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym jest to 4,9 proc. podstawy. Dla przedsiębiorców rozliczających się przy użyciu podatku od przychodów ewidencjonowanych, stawka składki zdrowotnej wynosi 9 proc. podstawy, która jest zależna od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

W rezultacie w 2022 r. podstawa dla przedsiębiorców o przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł to 3732,62 zł (co daje składkę miesięczną 335,94 zł), dla przedsiębiorców o przychodach między 60 tys. a 300 tys. zł podstawa wynosi 6221,04 zł (co daje składkę miesięczną 559,89 zł), zaś dla przychodów przekraczających 300 tys. zł podstawa wynosi 11 197,87 zł (co daje 1007,81 zł składki miesięcznej).

Jeszcze inaczej jest w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się z użyciem karty podatkowej - składka wynosi 9 proc. podstawy, którą stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W 2022 roku podstawa to 3010 zł, co daje miesięczną składkę zdrowotną w kwocie 270,90 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum