Znamy oświadczenie majątkowe Szumowskiego za 2020 rok. Prowadzi praktykę lekarską, ale...

Autor: JW • Źródło: sejm.gov.pl, Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia30 maja 2021 15:30

Na stronie Sejmu dostępne jest oświadczenie majątkowe za 2020 rok byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wynika z niego m.in., że prowadzi praktykę lekarską, ale nie osiągnął z tego tytułu żadnego przychodu i dochodu.

Znamy oświadczenie majątkowe Szumowskiego za 2020 rok. Prowadzi praktykę lekarską, ale...
Na stronach Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe Łukasza Szumowskiego za rok 2020. Fot. PTWP
  • Na stronie orka.sejm.gov.pl opublikowano oświadczenie majątkowe byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego za rok 2020
  • Tylko z tytułu szefowania resortem zdrowia Szumowski w rok zarobił 165 tys. zł
  • Szumowski oświadczył, że posiada m.in. trzy auta, 15 obrazów i pół tysiąca woluminów, ale też kredyt hipoteczny na blisko 600 tys. franków szwajcarskich

Oświadczenie majątkowe Łukasza Szumowskiego za 2020 rok pokazuje, że były minister zdrowia, a obecnie poseł, uzbierał w sumie 24,5 tys. zł. Rok wcześniej miał jedynie 1134 zł oszczędności.

Nie ma domu i mieszkania, ale ma tytuły własności do trzech działek

Z oświadczenia wynika ponadto, że Szumowski nie ma domu i mieszkania, ma za to tytuł własności do trzech działek: dwie z nich mają powyżej 1 tys. m kw., powierzchnia trzeciej jest napisania nieczytelnie. Poseł nie podaje, jaka jest ich wartość. 

Jeśli chodzi o zarobki za 2020 rok, ich źródła to prawie 30 tys. zł diety poselskiej i 8,8 tys. zł uposażenia poselskiego, ponad 20 tys. zł  wynagrodzenia z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 7,5 tys. zł z Narodowego Instytutu Kardiologii. Z kolei jako minister zdrowia Szumowski zarobił niecałe 165 tys. zł.

Trzy auta, 15 obrazów i pół tysiąca woluminów

Majątek byłego ministra zdrowia (składowe o wartości powyżej 10 tys. zł) stanowią trzy auta: Toyota Yaris z 2006 r., Toyota Land Cruiser z 2005 r. oraz Mercedes 220 S z 1959 r. To także zegarki Omega Seamaster i IWC, pióra Lecha i Marii Kaczyńskich, 15 obrazów oraz księgozbiór ok. 500 woluminów.

Były minister w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał także, że prowadzi praktykę lekarską, ale - jak deklaruje - w ubiegłym roku nie osiągnął z tego tytułu żadnego przychodu i dochodu.

Szumowski oświadczył, że posiada kredyt hipoteczny na blisko 600 tys. franków szwajcarskich.

Były kontrowersje ws. majątku Szumowskiego

W maju ubiegłego roku wątpliwości wokół oświadczeń majątkowych Szumowskiego opisywała m.in. "Gazeta Wyborcza". 

"Minister zdrowia Łukasz Szumowski, w latach 2016-18 wiceminister nauki, wykazuje w oświadczeniu majątkowym zaledwie 1134 zł oszczędności. Ale wartość spółki Szumowski Investments urosła przez ostatnie cztery lata z 40 tys. do ponad 40 mln zł. Jej właściciel to brat ministra. Łukasz Szumowski przepisał udziały na żonę" - czytamy w artykule opublikowanym w GW 18 maja ub.r. pt. "Biedny minister i jego bogaty brat. Tysiąckrotny skok biznesów rodziny Szumowskich". 

Prof. Łukasz Szumowski jest z zawodu kardiologiem. Przez siedem lat był szefem pracowni elektrofizjologii w Instytucie Kardiologii w Aninie, a od 2011 r. kierował tam Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca. Pracował jednocześnie w prywatnych ośrodkach.

24 listopada 2016 r. został mianowany wiceministrem w kierowanym przez Jarosława Gowina resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Podlegał mu m.in. departament nauki. Ministrem zdrowia został w styczniu 2018 r. Od jesieni 2019 r. jest posłem PiS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum