Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia14 listopada 2021 19:00

Opiekunowie medyczni mogą liczyć na znaczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń. Zmiany najniższych wynagrodzeń ogłosił minister zdrowia. O ile więcej zarobi opiekun medyczny?

Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia
Ile zarabia opiekun medyczny? Wynagrodzenia wzrosną Fot. AdobeStock
  • Porozumienie w sprawie zmiany minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia podpisano w ramach Zespołu Trójstronnego w ubiegły piątek, 5 listopada
  • Zakłada wzrost minimalnych wynagrodzeń m.in. dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów, ale również opiekunów medycznych
  • Do  porozumienia załączono nową tabelę płac, w której zapisano zmienione współczynniki dla poszczególnych grup zaszeregowania. To według tych współczynników będzie liczone nowe pensje
  • Jak zmieni się pensja opiekunów medycznych? Minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć o prawie 1000 zł

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, ratowników i opiekunów

Porozumienie w sprawie zmiany minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia podpisano w ramach Zespołu Trójstronnego w ubiegły piątek, 5 listopada. Warto jednak dodać, że nie akceptują go wszystkie organizacje w ochronie zdrowia. Dokumentu nie podpisali - jak również nie brali udział w posiedzeniach Zespołu - medycy skupieni wokół Białego Miasteczka. 

Co ustalono? Porozumienie zakłada m.in. że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe wynagrodzenia minimalne dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów, ale również opiekunów medycznych.

Sprawdź: Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Opiekun medyczny po kursie online? OSOM ostrzega: "Nie dajcie sobą manipulować"

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

 

Opiekun medyczny z podwyżką. O ile wzrośnie wynagrodzenie?

Jeśli chodzi o opiekunów medycznych to współczynnik według którego będzie liczone wynagrodzenie minimalne wzrośnie z 0,73 do 0,86 średniej krajowej z poprzedniego roku.

Co to oznacza? 

Jak wylicza serwis prawo.pl opiekun medyczny po podwyżce, a także technik elektroradiologii albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający średniego wykształcenia zarobi 4771 zł, co daje wzrost o 999 zł. 

To szacunki - przyjmujemy bowiem, że kwota bazowa równa wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia) wyniesie ok. 5 548 zł.

Dodajmy - na co zwracał uwagę minister zdrowia - że najniższe wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia to minimalne wynagrodzenie, do którego dodawane są m.in. różne dodatki, np. za dyżury.

Nowa tabela płac 

Nowa tabela płac od 1 lipca 2022.jpg
Nowa tabela płac od 1 lipca 2022.jpg

Czytaj więcej: Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie

Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

Podwyżki dla opiekunów medycznych od lipca

Dodajmy, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Porozumienie ws. nowych wynagrodzeń. Co zakłada?

  • Porozumienie zakłada, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
  • Ponadto w ustawie zostanie wprowadzona zmiana polegająca na „powiązaniu określonych w porozumieniu albo zarządzeniu zasad wynagrodzenia pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wynagrodzeniem w danym podmiocie leczniczym, w taki sposób, aby wynagrodzenie tych osób zapewniały wysokość odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie w ustalonym okresie czasu”.
  • Trzeci punkt porozumienia zakłada dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy będący pracodawcą do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.
  • Poza tym w porozumieniu zapisano o przeznaczeniu 50 proc. wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia na finansowanie zwiększenia poziomu wynagrodzeń w latach 2023-2027, a także że zespół dokona corocznej ewaluacji stanowiska w okresie do 31 października danego roku.

Sprawdź: Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

MZ obiecuje podwyżki wynagrodzeń. "Za dwa, trzy tygodnie przedstawimy propozycję"

NFZ policzył podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników i fizjoterapeutów. Kto dostał najwięcej?

Sprawdź: Kursy na opiekuna medycznego? OSOM ostrzega: "Nie dajcie sobą manipulować"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum