Jaki los czeka pielęgniarki bez specjalizacji? W 2022 duże zmiany w tabeli płac

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia23 stycznia 2022 19:23

W 2022 roku podwyższone zostaną minimalne wynagrodzenia m.in. pielęgniarek. Jaki los czeka pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych? O zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł Paweł Szramka.

Ile zarobią pielęgniarki bez specjalizacji po zmianie przepisów. W Jakiej grupie będą? Fot. Arc PTWP
  • O planowane zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka
  • - Czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją? - dopytuje parlamentarzysta
  • Dodajmy, że nową tabelę płac w ochronie zdrowia, w tym nowe wynagrodzenia pielęgniarek, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na początku listopada

Zmiany współczynników pracy pielęgniarek

O planowane zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka. Wątpliwości w środowisku – jak wskazuje parlamentarzysta – budzą ministerialne plany nowelizacji ustawy i zmiany tabeli płac od 1 lipca 2022.

Poseł przypomina, że przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach „wzięty został pod uwagę postulat zaszeregowania pielęgniarek z tejże grupy do tego samego współczynnika pracy, jaki tyczy się pielęgniarek ze specjalizacją”.

- Tymczasem w środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim – wskazuje poseł i stwierdza:

„Rozwiązanie takie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą”.

Poseł pyta ministra zdrowia o pielęgniarki

W związku z powyższym Szramka zwrócił się do ministra zdrowia z pytaniami:

  • Czy w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek?
  • Jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?
  • Czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?

Podwyżki dla pielęgniarek i dwie grupy

Przypomnijmy: zmiany w tabeli najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, w tym zarobków pielęgniarek obiecał na początku listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Porozumienie w sprawie podwyżek podpisano 5 listopada w ramach Zespołu Trójstronnego (nie uczestniczyli w nim medycy skupieni wokół Białego Miasteczka). 

Dokument zakłada m.in. że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe wynagrodzenia minimalne dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów czy opiekunów medycznych.

Dla pielęgniarek, w zależności od zaszeregowania do danej grupy, to około 1000 albo prawie 1500 zł więcej co miesiąc. Porozumienie zakłada także ważną zmianę formalną: pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem.

Planowane od lipca 2022 roku podwyżki dla pielęgniarek: 

  • Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł.
  • Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł.

Wymienione wyżej kwoty to szacunki. Wysokość nowego minimalnego wynagrodzenia będzie zależna od kwoty bazowej równej wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum