Zmiany współczynników pracy pielęgniarek bez specjalizacji

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia14 grudnia 2021 20:00

Jaki los czeka pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych? O zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł Paweł Szramka.

Zmiany współczynników pracy pielęgniarek. Poseł pyta ministra zdrowia Fot. AdobeStock
  • O planowane zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka
  • - Czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją? - dopytuje parlamentarzysta
  • Dodajmy, że nową tabelę płac w ochronie zdrowia, w tym nowe wynagrodzenia pielęgniarek, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na początku listopada

Sprawdź: Pielęgniarkom zabrano dodatek covidowy. Jest odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Dodatek covidowy. Tylko do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

Ustalono nowe kwoty dofinansowania dla pielęgniarek na szkolenia specjalizacyjne

Zmiany współczynników pracy pielęgniarek

O planowane zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka. Wątpliwości w środowisku – jak wskazuje parlamentarzysta – budzą ministerialne plany nowelizacji ustawy i zmiany tabeli płac od 1 lipca 2022.

Poseł przypomina, że przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach „wzięty został pod uwagę postulat zaszeregowania pielęgniarek z tejże grupy do tego samego współczynnika pracy, jaki tyczy się pielęgniarek ze specjalizacją”.

- Tymczasem w środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim – wskazuje poseł i stwierdza:

„Rozwiązanie takie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą”.

Sprawdź: Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Pielęgniarki spoza UE ze zgodą na wykonywanie zawodu. "Prawo do odmowy jest iluzoryczne"

Poseł pyta ministra zdrowia o pielęgniarki

W związku z powyższym Szramka zwrócił się do ministra zdrowia z pytaniami:

  • Czy w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek?
  • Jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?
  • Czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?

Czytaj również: Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac

Paraliż SOR w SPSK nr 4 trwa. Załoga na zwolnieniach lekarskich

Podwyżki dla pielęgniarek i dwie grupy

Przypomnijmy: zmiany w tabeli najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, w tym zarobków pielęgniarek obiecał na początku listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Porozumienie w sprawie podwyżek podpisano 5 listopada w ramach Zespołu Trójstronnego (nie uczestniczyli w nim medycy skupieni wokół Białego Miasteczka). 

Dokument zakłada m.in. że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe wynagrodzenia minimalne dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów czy opiekunów medycznych.

Dla pielęgniarek, w zależności od zaszeregowania do danej grupy, to około 1000 albo prawie 1500 zł więcej co miesiąc. Porozumienie zakłada także ważną zmianę formalną: pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem.

Planowane od lipca 2022 roku podwyżki dla pielęgniarek: 

  • Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł.
  • Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł.

Wymienione wyżej kwoty to szacunki. Wysokość nowego minimalnego wynagrodzenia będzie zależna od kwoty bazowej równej wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Czytaj więcej: Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum