Zmiany w umowach AOS. Centrala NFZ oczekuje na opinie i uwagi do 17 stycznia
Centrala NFZ przedstawiła właściwym w sprawie podmiotom projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Na wszelkie uwagi i opinie czeka do 17 stycznia.

- Centrala NFZ przekazała w celu wyrażenia opinii właściwym w sprawie podmiotom, projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
- NFZ oczekuje na opinie oraz wagi do wskazanego zarządzenia do 17 stycznia
- Jak wskazano w uzasadnieniu do zarządzenia, ze względu na wprowadzoną nowelizację ministra zdrowia 12 grudnia 2022 roku rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wprowadzono możliwość wykonania kilku badań m.in. tomografii komputerowej
- Z tego też powodu konieczne były modyfikacje treści zarządzenia prezesa NFZ, m.in. w Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych, na podstawie wytycznych AOTMiT, podzielono znieczulenie całkowite dożylne na dwie kategorie – czytamy w uzasadnieniu
CMKP opublikowało program nowej specjalizacji
NFZ czeka na opinie i uwagi
Centrala NFZ poinformowała o przedstawieniu w celu wyrażenia opinii właściwym w sprawie podmiotom projektu zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
W związku z powyższym Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia oczekuje na opinie i uwagi do przedmiotowego projektu zarządzenia w terminie do 17 stycznia 2023 r. do godziny 12:00 (liczy się data wpływu do Centrali Funduszu), które należy przesłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres poczty elektronicznej wpisując w temacie maila "uwagi AOS"– czytamy na stronie NFZ.
Proponowane zmiany w zarządzeniu
Jak wskazano w zarządzeniu zmieniającym zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ze względu na nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 12 grudnia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (ogłoszonego w Dzienniku Ustaw 20 grudnia z 14-dniowym terminem wejścia w życie), wprowadzono możliwość wykonania badań:
- tomografii komputerowej,
- rezonansu magnetycznego oraz
- procedury 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze) w znieczuleniu dożylnym w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
W związku z tym wprowadzono modyfikacje w zarządzeniu prezesa NFZ:
- W Katalogu Ambulatoryjnych Grup Świadczeń Specjalistycznych (zał.nr 5a) w części dotyczącej skaz krwotocznych, przy produkcie „5.37.00.0000007- SKOZR Skazy krwotoczne – rozszerzona ocena stanu zdrowia”, dodano zapis umożliwiający dosumowanie do ww. produktu procedury znieczulenia całkowitego dożylnego i kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu diagnostycznego, wskazanych w zał. nr 5b - Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych,
- W Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych (zał. nr 5b), na podstawie wytycznych AOTMiT, podzielono znieczulenie całkowite dożylne na dwie kategorie:
- "znieczulenie całkowite dożylne - kategoria 1" – 172 pkt – dedykowane realizacji badań endoskopowych przewodu pokarmowego gastroskopii i kolonoskopii, badań tomografii komputerowej (TK) oraz 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze),
- "znieczulenie całkowite dożylne - kategoria 2" – 270 pkt – dedykowane realizacji badań rezonansu magnetycznego (RM).
Dodatkowo, w załączniku nr 5b w „Uwagach” dodano zapisy doprecyzowujące możliwość dosumowania znieczulenia oraz kwalifikacji do znieczulenia:
a. w przypadku realizacji badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) w ramach:
zakresów świadczeń: badania tomografii komputerowej (TK) oraz badania rezonansu magnetycznego (RM),
odpowiednich pakietów diagnostyki wstępnej albo pogłębionej,
5.05.00.0000079 - kwalifikacji do przeszczepienia nerki – badania wstępne,
5.37.00.0000007 - SKOZR Skazy krwotoczne – rozszerzonej ocenie stanu zdrowia.
b. w przypadku procedury 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze) w ramach:
grupy zabiegowej Z23,
odpowiedniego pakietu diagnostyki wstępnej albo pogłębionej: nowotwory gruczołu krokowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)