×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w planie finansowym NFZ. Ponad 3,6 mld więcej m.in. na szpitale i opiekę paliatywną

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ28 stycznia 2023 16:30

Narodowy Fundusz Zdrowia wyłoży ponad 3,6 mld zł więcej na świadczenia. W tym są środki na szpitalnictwo, opiekę paliatywną i hospicyjną oraz pielęgniarską opiekę długoterminową domową. Opublikował zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego.

Zmiany w planie finansowym NFZ. Ponad 3,6 mld więcej m.in. na szpitale i opiekę paliatywną
NFZ wyłoży więcej pieniędzy na świadczenia, w tym ok. 3,1 mld zł na szpitale Fot. Leszek Szymański/PAP
 • Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 rok. Łącznie przewiduje w nim 3 mld 642 mln 471 tys. zł więcej na świadczenia opieki zdrowotnej 
 • Zakłada m.in. zwiększenie wartości ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), więcej pieniędzy na opiekę paliatywną czy podniesienie wyceny w opiece długoterminowej - w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej
 • W związku z zakupem testów combo wzrośnie także finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej 
 • Zmiany w finansowaniu pokryją środki z funduszu zapasowego NFZ

NFZ zmienia plan finansowy na 2023 r. Więcej pieniędzy na hospicja, szpitale i POZ 

Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia plan finansowy na 2023 rok. Więcej pieniędzy trafić ma do szpitali, hospicjów czy podstawowej opieki zdrowotnej. Wzrost finansowania świadczeń w POZ związany jest z zapowiadanym zakupem testów combo dla poradni. 

Łącznie w nowym planie przewidzianych jest 3 mld 642 mln 471 tys. złotych więcej pieniędzy na świadczenia opieki zdrowotnej. 

Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia, zmiany są efektem podniesienia wartości ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), wprowadzenia tzw. testów antygenowych w kierunku: SARSCoV-2/grypy A+B/RSV w POZ, zwiększenia cen jednostek rozliczeniowych w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dla świadczeń w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna oraz w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. 

W 2023 roku obowiązywać będzie ta sama cena jednostki rozliczeniowej, która funkcjonuje od sierpnia 2022 roku, czyli 1,62 zł za punkt. Będzie to kosztowało NFZ w sumie 3 mld 193 mln 182 tys. zł.

W związku z zakupem testów combo dla POZ-ów wzrośnie także o 229 mln 197 tys. zł finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. 

O 134 mln 292 tys. zł wzrośnie finansowanie świadczeń w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna i 85,8 mln - świadczeń opieki długoterminowej w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. 

Zmiany w finansowaniu pokryją środki z funduszu zapasowego NFZ. Jest to działanie podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze