×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w kierownictwie Centrum Monitorowania Jakości. Jest nowa dyrektor

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Twitter19 maja 2023 15:20Aktualizacja: 20 maja 2023 10:17

Minister Adam Niedzielski powołał Agnieszkę Pietraszewską-Machetę na stanowisko dyrektora Centrum Monitorowania Jakości (CMJ). Dotychczas pracami CMJ kierował Michał Bedlicki, pełniący obowiązki dyrektora.

Zmiany w kierownictwie Centrum Monitorowania Jakości. Jest nowa dyrektor
Agnieszka Pietraszewska-Macheta będzie kierowała pracami Centrum Monitorowania Jakości Fot. Twitter MZ
  • Nowa szefowa CMJ jest radcą prawnym specjalizującą się w prawie medycznym i ubezpieczeń zdrowotnych
  • Dotychczas pracami Centrum kierował Michał Bedlicki, pełniący obowiązki dyrektora 
  • Jeszcze do niedawna instytucja miała zostać zlikwidowana. Taki scenariusz przewidywał pierwszy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Jest nowa dyrektor CMJ. Minister zdrowia powołał Agnieszkę Pietraszewską-Machetę

Centrum Monitorowania Jakości ma nowego szefa. Na stanowisko dyrektora powołana została Agnieszka Pietraszewska-Macheta. O powołaniu poinformowało na swoim Twitterze Ministerstwo Zdrowia. 

Nowa dyrektorka jest radcą prawnym specjalizującą się w prawie medycznym i ubezpieczeń zdrowotnych, absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełniła obowiązki dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ostatnio była zastępcą dyrektora ds. służb mundurowych w małopolskim oddziale Funduszu. 

Dotychczas pracami CMJ kierował Michał Bedlicki, pełniący obowiązki dyrektora. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna instytucja miała zostać zlikwidowana. Taki scenariusz przewidywał pierwszy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. 

Jak przekonywał Bedlicki w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, to nie eksperci CMJ zachęcali ministra do zmiany decyzji. 

- Sądzę, że pana ministra do zmiany stanowiska mogła przekonać sejmowa arytmetyka. Stąd zapewne zapowiedź modyfikacji ustawy w ujęciu, które usuwa z niej kwestie wywołujące kontrowersje. Największe dyskusje, o czym publicznie wiadomo, dotyczyły rozwiązania no-fault i likwidacji CMJ - podkreślił. 

Przyznał także, że nie wie, jak likwidacja instytucji wpłynęłaby na bezpieczeństwo pacjenta. - Wiemy natomiast, że pozostawienie CMJ może temu bezpieczeństwu sprzyjać - zaznaczył. Jak tłumaczył, minister nie prosił jednostkę o opinię tworząc projekt ustawy o jakości, jak i jej modyfikowaną wersję.

- W trakcie procedowania ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta pojawiały się kierowane do nas przez szpitale pytania, czy nadal mogą zgłaszać się do akredytacji. Odpowiadaliśmy, że „robimy swoje” - przekazał nam dyrektor CMJ na początku maja. 

Centrum Monitorowania Jakości

CMJ, przypomnijmy, jest jednostką Ministerstwa Zdrowia, której podstawowe cele to:

  • inspirowanie oraz wspieranie działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych,
  • ocena czynników mających wpływ na poziom świadczeń zdrowotnych,
  • ocena wskaźników obrazujących poziom rezultatów świadczeniodawców.

Instytucja przez lata swojej działalności wprowadziła do systemu opieki zdrowotnej na stałe wiele rozwiązań, wpływających na jakość i bezpieczeństwo świadczeń medycznych w szpitalach, np.: prowadzenie planów opieki, Zespoły Wczesnego Reagowania, Okołooperacyjną Kartę Kontrolną, wymóg pisemnej zgody pacjenta na zabieg operacyjny z dokładnym określeniem jego zakresu i istniejącego ryzyka. 

Prowadzi także prace w zakresie dalszego rozwoju systemu akredytacji.

- Uzyskanie certyfikatu CMJ jest zapewnieniem, że placówka spełnia najlepsze standardy jakości w zakresie postępowania z pacjentem i bezpieczeństwa procedur - zapewnił Bedlicki. 



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze