×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany przepisów dla pielęgniarek i położnych w POZ. Oświadczenia woli pacjentów stracą ważność

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm04 maja 2023 14:00

W 2025 roku zmienią się zasady funkcjonowania pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Obawy środowiska budzi fakt, że przepisy nie precyzują zasad, na jakich samodzielne praktyki pielęgniarskie i położnicze będą wchodzić w zespoły POZ. O dodatkowe regulacje dla tej grupy medyków upomniała się grupa posłów. Obawiają się, że jeśli ich zabraknie, rzesza pielęgniarek i położnych zostanie bez pracy.

Zmiany przepisów dla pielęgniarek i położnych w POZ. Oświadczenia woli pacjentów stracą ważność
Po 31 grudnia 2024 r. zmienią się zasady finansowania w POZ. Zespół POZ będą tworzyć lekarz, pielęgniarka i położna Fot. Shutterstock
 • Po 31 grudnia 2024 roku zmienią się zasady finansowania i podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju Podstawowa Opieka Zdrowotna 
 • Pielęgniarki obawiają się, że wraz z wejściem nowych przepisów, pacjenci utracą możliwość wyboru pielęgniarki i położnej w POZ
 • - Przepisy nie precyzują zasad, na jakich samodzielne podmioty pielęgniarskie i położnicze będą mogły wchodzić w zespoły POZ - zwróciła uwagę w interpelacji do ministra zdrowia grupa posłów lewicy 
 • Waldemar Kraska wyjaśnia, że oświadczenia woli pacjentów złożone do świadczeniodawców nietworzących Zespołu POZ zachowają ważność, tylko jeśli wybrani lekarz, pielęgniarka i położna nawiążą współpracę

Zmiany w finansowaniu POZ po 31 grudnia 2024. Co z praktykami pielęgniarskimi?  

W 2025 roku zmienią się zasady funkcjonowania pielęgniarki w POZ. Modyfikację zasad finansowania poradni przewiduje, przypomnijmy, ustawa z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, która wprowadza nowy model organizacyjny przychodni, wdrażany etapowo do końca 2024 roku.

Z zapisów wynika, że zespół POZ będą tworzyć lekarz, pielęgniarka i położna, a cała pula ze stawki kapitacyjnej trafi do wspólnej kasy. Budzi to obawy personelu, że pacjenci utracą możliwość wyboru pielęgniarki i położnej w POZ, ponieważ wybierając lekarza, będą automatycznie akceptować jego współpracowników. O sprawę dopytują resort zdrowia posłowie lewicy. 

- Przepisy nie precyzują zasad, na jakich samodzielne podmioty pielęgniarskie i położnicze będą mogły wchodzić w zespoły POZ, a równocześnie art. 33 w rozdziale 6 przywołanej ustawy o POZ mówi o tym, że oświadczenie woli świadczeniobiorców o wyborze świadczeniodawcy nietworzącego zespołu POZ traci ważność z dniem 31 grudnia 2024 roku - zwrócili uwagę w interpelacji do ministra zdrowia parlamentarzyści.

Zdaniem posłów, brak regulacji w tym zakresie może spowodować, że od 2025 roku rzesza samodzielnych podmiotów pielęgniarskich i położniczych w całej Polsce zostanie bez pracy.

MZ: System zakłada możliwość współpracy lekarza, pielęgniarki i położnej

Wiceminister Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację potwierdza, że oświadczenia woli pacjentów złożone do świadczeniodawców nietworzących Zespołu POZ utracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 r. Aby zachowały ją, wybrani przez pacjenta lekarz, pielęgniarka i położna muszą nawiązać współpracę. 

- Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 ustawy o podstawowej opiece
zdrowotnej współpraca w ramach POZ polega na stałej wymianie informacji o świadczeniobiorcy oraz podejmowaniu wspólnych działań przez członków Zespołu POZ, w zakresie niezbędnym do zachowania zdrowia, profilaktyki, rozpoznawania i leczenia chorób, pielęgnowania pielęgnowania oraz rehabilitacji świadczeniobiorcy - tłumaczy Kraska. 

Zdaniem wiceministra świadczeniodawcy POZ będą musieli nawiązać ze sobą kontakt i ustalić zasady współpracy uwzględniające specyfikę i zasady organizacji pracy konkretnych podmiotów. Jednocześnie, jak zapewnia, utrzymana zostanie możliwość prowadzenia działalności w ramach POZ różnych podmiotów leczniczych oraz praktyk zawodowych, również indywidualnych i grupowych.

Przyznaje również, że resort monitoruje zagadnienie poruszone w interpelacji. W MZ powstał bowiem Zespół ds. wdrożenia opieki koordynowanej (OK) w podstawowej opiece zdrowotnej, do którego zadań należy m.in. opracowanie rekomendacji dla założeń rozwiązań legislacyjnych dotyczących OK w POZ, z uwzględnieniem uwag zgłaszanych przez świadczeniodawców. 

- W pracach zespołu uczestniczą przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych m.in. Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych. Jego prace umożliwią wypracowanie przedmiotowych rozwiązań w sposób korzystny zarówno dla świadczeniobiorców, jak i grupy świadczeniodawców POZ - zapewnił Waldemar Kraska. 

Wiceminister przypomina także, że z przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wynika, że pacjent może wybrać:

 • lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ u tego samego świadczeniodawcy albo:
 • lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ u różnych świadczeniodawców, albo:
 • lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ będących świadczeniodawcami - tworzących zespół POZ.

- Obowiązujący system zakłada więc możliwość interdyscyplinarnej współpracy lekarza, pielęgniarki oraz położnej, tworzących wspólnie zespół POZ, przy zachowaniu niezależności zawodowej swoich członków w ramach jednego świadczeniodawcy POZ albo różnych świadczeniodawców albo w oparciu o prowadzenie indywidualnych praktyk. Z jednej strony pozostawia lekarzom, pielęgniarkom oraz położnym swobodę w wyborze formy organizacyjno-prawnej swojego funkcjonowania, a jednocześnie powoduje pożądaną z punktu widzenia leczenia pacjenta dywersyfikację - zaznacza Kraska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze