Zmiany na SOR-ach, izbach przyjęć i w nocnej opiece. 26 sierpnia o kosztach i wycenach

Autor: JPP • Źródło: AOTMiT, Rynek Zdrowia24 sierpnia 2022 13:00

26 sierpnia odbędzie się posiedzenie Rady Taryfikacji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Na spotkaniu będzie mowa o kosztach i nowych wycenach na SOR-ch, izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Zmiany na SOR-ach, izbach przyjęć i w nocnej opiece. 26 sierpnia o kosztach i wycenach
Będą zmiany na SOR-ach, izbach przyjęć i w nocnej opiece Fot. PAP/Lech Muszyński

 

Zmiany na SOR-ach, izbach przyjęć i w nocnej opiece

26 sierpnia odbędzie się posiedzenie Rady Taryfikacji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Na spotkaniu będzie mowa o kosztach i nowych wycenach na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Porządek obrad posiedzenia obejmuje:

  • Wyniki analiz kosztowych i propozycje nowych wycen w odniesieniu do świadczeń udzielanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Izbie Przyjęć oraz w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
  • Metodykę taryfikacji świadczeń – aktualne rozwiązania i kierunki dalszych prac (cz. 3).

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu

Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia jeszcze we wrześniu chce ruszyć z pilotażem dużych zmian w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Pilotaż będzie realizowany przez:

  • Samodzielny Gminny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Błoniu
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach
  • Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim

Podstawą systemu będą Platforma Pierwszego Kontaktu, która ma być ogólnopolską teleporadą udzielaną przez pielęgniarkę, położną, albo lekarza. Drugim elementem będą Centra Medycznej Pomocy Doraźnej, które mają zastąpić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, a jednocześnie będą też miejscem udzielania świadczeń ambulatoryjnych.

Nowe elementy pilotażu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej: 

  • platforma pierwszego kontaktu – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 danego dnia do 8.00 następnego dnia oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 danego dnia do 8.00 następnego dnia;
  • centrum medycznej pomocy doraźnej – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 24.00 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 24.00.

Co ważne, zakłada się, że w pierwszej kolejności pacjent będzie korzystał z teleporady zapewnianej przez platformę, a dopiero w przypadku, gdy ta pomoc jest niewystarczająca – ze świadczeń centrum.

- Kanałem kontaktu z Platformą są: telefon kontaktowy nr 800 137 200 oraz formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej pod adresem gov.pl/dom. Następnie przeprowadzany jest wywiad ze świadczeniobiorcą w celu udzielenia w zależności od potrzeb w szczególności teleporady, skierowania do centrum lub powiadomieniu o konieczności skontaktowania się z numerem 112 - informowało Ministerstwo Zdrowia.

Z kolei centra będą - jak tłumaczy resort zdrowia - zapewniały nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale także wybrane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum