Zmiany dla szpitali, które nie zdążyły z akredytacją. Jest zarządzenie NFZ

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia12 września 2022 14:30

12 września opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotne. Nowelizacja wchodzi w życie 13 września.

Zmiany dla szpitali, które nie zdążyły z akredytacją. Jest zarządzenie NFZ
Zmiany dla szpitali, które nie zdążyły z akredytacją. Jest zarządzenie NFZ Fot. Shutterstock

 

Zmiany dla szpitali, które nie zdążyły z akredytacją. Jest zarządzenie NFZ

12 września na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotne. Nowelizacja wchodzi w życie 13 września.

- Zmiany są następstwem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 roku - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Ze względu na powyższą regulację, która wprowadza odstępstwa od określonych przepisów oraz odmienny sposób ustalenia ryczałtu systemu zabezpieczenia za okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., mając na względzie konieczność zabezpieczenia odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienia stabilności finansowania systemu zabezpieczenia, zasadne jest wprowadzenie analogicznych zmian, wynikających z powyższego rozporządzenia, w zakresie umożliwienia skorzystania ze współczynników korygujących dla zakresów wyodrębnionych w ramach PSZ, rozliczanych ceną jednostki rozliczeniowej, również w odniesieniu do podmiotów, które z odpowiednim wyprzedzeniem dopełniły wszelkich formalności w celu odnowienia akredytacji, natomiast nie uzyskały nowych certyfikatów akredytacyjnych przed rozpoczęciem okresu planowania, ze względu na przewlekłość procedury oceniające - argumentuje NFZ w uzasadnieniu. 

Pełną treść zarządzenia można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum