Złotów: rozbudują szpital i dostosują go do standardów

Autor: dzienniknowy.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 15:45

W trakcie ubiegłotygodniowej sesji radni powiatowi w trybie pilnym musieli zdecydować o dofinansowaniu planowanej rozbudowy Szpitala Powiatowego im. A. Sokołowskiego w Złotowie. Placówka będzie mogła przeprowadzić inwestycję za niemal 6 mln zł.

Rozbudowa złotowskiego szpitala jest najważniejszą częścią programu dostosowawczego placówki do warunków, jakie, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, muszą spełniać szpitale do końca 2012 roku.

Zgodnie z założeniami, rozbudowa szpitala ma rozwiązać 3 problemy. Po pierwsze, szpital powinien posiadać od 2 do 5 proc. łóżek intensywnej terapii medycznej. W przypadku złotowskiej placówki, przy obecnych 312 łóżkach jest to od 7 do 15 łóżek. Obecnie placówka posiada na tym oddziale 4 miejsca, które, jak się okazuje, nie zabezpieczają szpitalnych potrzeb. Po planowanej rozbudowie ma tu funkcjonować 7 miejsc, z zachowaną normą 16 m kw. powierzchni na każde łóżko.

Druga część inwestycji to utworzenie trzeciej sali operacyjnej. Szpital w chwili obecnej wykonuje 1400 operacji rocznie. Takie natężenie sprawia, iż pojawiają się kłopoty z realizacją zaplanowanych operacji. Trzecia część planu to modernizacja oddziału chirurgicznego, polegająca na utworzeniu 6 dwuosobowych sal chorych. Każda ma posiadać własne zaplecze sanitarne.

– Jeśli remontu nie zrobimy, nasza placówka straci możliwość świadczenia pewnych, bardzo znaczących usług. Na modernizację mamy czas do 2012 roku. Jednocześnie mamy możliwość skorzystania z pieniędzy pozabudżetowych, bo z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Warunkiem otrzymania dotacji jest wkład własny – stwierdził dyrektor szpitala Jerzy Teusz.

Zgodnie z wnioskiem dyrekcji szpitala, powiat ma sfinansować inwestycję w wysokości nieco ponad 932 tys. zł, co stanowi 25 proc. wydatków kwalifikowanych. Pozostała kwota, tj. 2 163 968 zł, to środki własne szpitala (ok. 400-500 tys. zł) plus kredyt, jaki do 15 listopada ma zaciągnąć szpital. Łączna kwota dofinansowania wyniesie nieco ponad 3 mln zł. Prawie drugie tyle szpital może otrzymać z WRPO. Inwestycja ma się zamknąć w kwocie 5 828 132 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum